Google ir Microsoft privatumo politika (3)

Praeituose dviejuose įrašuose gana aiškiai ir smulkiai aptariau konkrečius abiejų įmonių kritikuojamus privatumo politikos aspektus, dabar norėčiau viską apibendrinti, surašyti savo pastebėjimus.

XXI amžiuje privatumo klausimas iškeliamas labai aukštai, ypač elektroninėje erdvėje, tačiau kartais visai be reikalo būna sukeliami skandalai, metami nepagrįsti kaltinimai kompanijoms. Kiekvieno žmogaus asmeniniai, privatūs reikalai turi būti vertinami, tam yra įstatymai, institucijos, kurios prižiūri jų laikymąsi. Bet reikia pagaliau suprasti, kad el. erdvėje mes negalime būti visiškai anonimiški. Juk vaikščiodami mieste, apsilankydami parduotuvėse, slampinėdami po kaimyno daržą paliekame vienokius ar kitokius pėdsakus, kurių dėka mus gali atpažinti. Panašiai ir internete – keliaudami po kiekvieną svetainę ar tinklapį paliekame savo IP adresus (statistikai ir kt.), įrašome tam tikrą kontaktinę informaciją ir t.t. Be viso šito negalėtumėme naudotis daugybe paslaugų ar tiesiog naršyti internete. Tokia informacija renkama dėl pačios svetainės saugumo, statistikos ar paslaugų kokybės gerinimo. Todėl nereiktų tiek sielotis, kad mus nuolat internete seka šimtai ar net tūkstančiai kompiuterių, kurie nuolat fiksuoja mūsų judesius.

Dažniausiai šios privatumo problemos pastebimos didžiausiose įmonėse, kurios uždirba daugybė pinigų, kurių paslaugomis naudojasi daugiausiai žmonių. Tačiau kartais jos yra kaltinamos visai be reikalo. Nemanau, kad tiek Google, tiek Microsoft turi kokių nors kėslų, pavyzdžiui, užvaldyti pasaulį (nors tiesa tokia, kad kas šiais laikais valdo informaciją, valdo ir pasaulį :) ). Šių kompanijų problema jų didumas bei siekiai pateikti, kuo geresnes paslaugas savo klientams. Kartais norint kokybiškesnių interneto tarnybų ar programinės įrangos tenka susitaikyti su tam tikrais nuostoliais – šiuo atveju privatumu. Ar būtų Google tokia populiari, jeigu nebūtų diegusi visų vartotojų „sekimo“ priemonių, ar mums geriau, kad Google būtų prasta paieškos sistema? Tikriausiai ne, taigi klausimas – kas pasikeitė tiek jūsų asmeniniame gyvenime, tiek mano, kai Google tuo tarpu nuolat rinko informacija apie tai, ko mes ieškojome? Ogi, nieko. Rimtai – ar bent vienas patyrėte kokią nors žalą?

Esu priešingos nuomonės – daugelis skaitytojų tikrai naudojasi GMail, GReader… Kodėl jomis naudojatės – galbūt dėl to, kad jos geriausios dabartinėje rinkoje? O kodėl jos geriausios?

Kitas aspektas dėl ko, mano nuomone, mes visi tiek susireikšminame tai baimė kažką prarasti. Mūsų tikrai susimaterialėjusioje visuomenėje (vis dėl to mano ankstesni rašiniai tinka ir nėra idealizmas – tiesiog rašoma apie mano kartą, o ne apie tą, kuri komentavo – plačiau ateityje). Mes bijome prarasti nežinia ką, juk dabar esame svarbūs asmenys, turintys tam tikrą kiekį pinigų ir bijome, kad atskleidę kur lankomės internete ar pasinaudojus tam tikrais duomenimis, mūsų pinigus, „savigarbą“ (ir kt.) atims. Mes kiekvienas juk esame labai svarbūs asmenys.

Man patiko vieno mano skaitytojo komentaras apie tradicijas: „viskas vyksta natūraliai, todėl nieko šioje situacijoje nepakeisi. Kitaip sakoma – “prieš srovę nepaplauksi”. Keičiasi laikai, bėga metai, dešimtmečiai, o kartu su jais ir papročiai bei tradicijos. Žinoma, galim nuo pasaulio atsitverti didele siena, bet ar nuo to mums pagerės?“ Esu įsitikinęs, kad šis teiginys tinka ir privatumo klausimose, praėjo tie laikai, kai apie mus žinojo tik kaimynai ar šeimos nariai. Naršydami internete, naudodamiesi įvairiomis tarnybomis mes sutinkame su tuo „sekimu“ ir kitokiu požiūriu į asmeninius reikalus. Ar ne pačios merginos, kurios deda savo apnuogintas krūtines į pažinčių portalus bei paskui verkia, jog tos nuotraukos stūkso vos ne pornografijos svetainėse, kaltos dėl to, kas įvyko? Ar ne jos pačios „pasirašė“ už tokį jų privatumo „pažeidimą“.

Ir gana kalbėti apie tuos pažeidimus – aš asmeniškai galiu pasakyti kiekvieno jūsų adresus, namų telefono numerius. Mano tinklaraščio talpinimo tarnyba išsaugo daugelio jūsų IP adresus, pagal juos aš galiu atsirinkti miestą, kokiame gyvenate, kokiu interneto tiekėju naudojatės. Kokia iš to nauda? Žinant, interneto tiekėją, miestą susiaurinama jūsų paieška, pridėjęs vardą ir pavardę bei atsivertęs telefono knygą galiu rasti jūsų kontaktinę informaciją. Taip kad tokia situacija daug pavojingesnė nei ta, kurią kaip teigiama, propaguoja didžiosios kompanijos pateikdamos savo tikrai vertus dėmesio produktus.

Žinoma, kompanijos neretai padaro klaidų, pavyzdžiui, aš kritiškai vertinu Microsoft poelgį Kinijoje, tačiau negaliu pasakyti, jog Kinai buvo teisūs. Situacija dviprasmiška, programinės įrangos tiekėjas turi teisę gaudyti tuos, kurie nelegaliai įsigijo jų produkciją ir ja naudojasi. Tai yra jų kūrėjų teisė, yra kita atskira tema apie kainas ir priežastys būtent dėl ko pirataujama.

Aš taip pat sutinku, kad negalime leisti per daug – tam ir yra jau minėtos institucijos bei įstatymai ginantys vartotojų teises. Gaila, tačiau visada atsiranda piktavalių, kurie nori pasinaudoti legaliais žmonių uždirbtais pinigais. Bet būkime protingi ir nesileiskime gąsdinami – mums jau užtenka globalios terorizmo baimės, kuri kažkaip nelabai aiškiai juntama, nors aplinkui tiek kalbama, tiek garsiai šaukiama „Terorizmas čia, terorizmas jūsų namuose“.

Nekaltinkite manęs kaip vienos pusės šalininko – aš esu už aukso viduriuką, kai visiems gerai, šiuo straipsniu bandau įžiebti diskusiją, iškelti svarbų klausimą ar tas tiek skelbiamas privatumas neretai tik išpūstas burbulas, neaiškus žmonių gąsdinimas, noras apšmeižti ar sukritikuoti.

Žiūrėkime į privatumą, jo sąvoką šiek tiek platesniu akiračiu ir pasirinkime, kas mums svarbiau. Yra daugybė galimybių apsaugoti savo asmeniškąjį aš, reikia tik žiūrėti į tai protingai ir atsirinkti, kas iš tiesų yra blogai, o kas ne. Čia tiktų vieną literatūrinė mintis: „Mažą blogį naikinant galima jo neatpažinti ir sunaikinti gėrį“.

(Šiuo atveju buvo pasirinktos dvi didžiulės ir visiems žinomos kompanijos, paminėti konkretūs kaltinimai, konkrečios situacijos ir bendras aptarimas, nuomonė apie privatumą abstrakčiai)

Pirmoji dalis | Antroji dalis apie Google ir Microsoft privatumo politiką.

Rašykite komentarą

Tęsdami naršymą sutinkate su slapukų (angl. cookies) naudojimu. daugiau...

Slapukai (angl. cookies) naudojami sukurti patrauklią ir patogią vartotojo sąsają ir užtrikina geriausią naršymą. Spausdami "Sutinku" sutinkate su slapukų naudojimu šioje svetainėje.

Užverti