Dizaino įtaka svetainei

Tikriausiai nieko nenustebinsiu pasakęs, jog interneto svetainės dizainas pats svarbiausias jos elementas. Tačiau tik dabar, pradėjęs daug dirbti su įvairaus pobūdžio skirtingais projektais, supratau, kad dizainas iš tiesų pagrindinis aspektas siekiant vartotoją išlaikyti joje ilgiau ar suteikti patogią vartotojo sąsaja, kuria jis naudotųsi su malonumu.

Dar pradžioje vykdydamas savo asmeninius projektus pastebėjau, kad sukurti veikiantį produktą nėra sudėtinga – tiesiog planuoji, dirbi, keiti, taisai, planuoji, programuoji – galų gale turi šį bei tą. Iš kitos pusės dažnai jausdavau, kad kažkas vis dėl to ne taip ir vėl grįždavau prie programavimo, kurį laikiau visų tų problemų šaknimi, nes laikiau save nepatyrusiu programuotoju. Tačiau po keleto tokių kartų suvokiau, kad tas jaučiamas „nepatogumas“ slypi ne PHP funkcijose ar ne visai tinkamai panaudota klase, o neišbaigtame, paties sukurtame dizaine.

Nuo to laiko atkreipiau dėmesį į tą gausą straipsnių ir įrašų apie vartotojo sąsajų gerinimą ne kuriant gražius paveikslėlius per visą ekraną, o skrupulingai dirbant ties šriftais, jų dydžiais, mygtukų išdėstymais, kontrastais, jų efektais  (aplankytas, aktyvus) ir t.t. Pasirodo, kad pro akis dažnai praleisdavau ypač naudingos informacijos, nors nuolat domėjausi įvairiais CSS framework’ais ir pan.

Didžioji dalis visų klaidų buvo daroma dėl neišmanymo bei laiko stokos gilintis į visai atskirą mokslą – interneto vartotojo sąsajų kūrimo procesą, internetinių svetainių dizainus ir t.t. Puslapį pritaikyti naršyklėms naudojantis CSS/HTML/jQuery yra viena – visai kas kita sukurti išties geriau atrodantį ir akį traukiantį dizainą, o dar vienu laipteliu aukštyn lipama tada, kai tas dizainas ne tik atrodo puikiai, bet ir malonus naudoti. Atėjęs į svetainę nekyla minčių, kodėl čia šitas šioje vietoje, o ne toje, kodėl taip toli „pridėti naujieną“ mygtukas…

Link ko aš lenkiu? Pats sistemos programavimas Web 2.0 tapo nereikšmingas – šiais laikais nebedominuoja svetainės, kurios turi daugiausia galimybių ar funkcijų, nebestebina greitas krovimosi laikas, puikus DB darbas – visa tai senai pamiršta. Dabar svarbiausi pojūčiai užsikrovus svetainei ir vaikštant po ja.

Dėl šių priežasčių visai nesistebiu rasdamas straipsnius, kaip pritaikyti pagrindines matematikos žinias kuriant aukštos kokybės dizainus. Ir kas keisčiausia, kad tai veikia. Daugeliui gali atrodyti kvaila piešti spindulius, skaičiuoti kampus ar atstumus matematiškai, tačiau užėjus į tokią svetainę jautiesi kažkaip tinkamai – patogu naudoti, akiai taip pat malonus vaizdas.

Apie dizaino įtaką ir tiesiog dizainą galite peržiūrėti keletą filmukų:

Bendrai apie vartotojų, naudotojų potyrius ir „user experience“:

Kokybiškas vaizdo ir skaidrių įrašas iš Mix09 konferencijos apie interneto formas ir jų dizainus internete pristatomas Luke Wrobleski. 75 minučių ilgio.

Dar vienas puikus vaizdo įrašas iš tos pačios konferencijos bendresne tematika – stengiamasi paaiškinti, kodėl visa tai tapo svarbu per keletą metų. Pateikia mano šiuos pastebėjimus argumentuotai ir tvarkingai nurodydamas svarbiausius bruožus ir pan. Prezentaciją pristato Shawn Konopinsky, ji trunka 19 minučių.

Rašykite komentarą

Komentarai

  • Povilas
    gegužės 18th, 2010 / 11:46
    Atsakyti

    Iš dalies sutinku, iš dalies ne. Mano manymu, kalba yra apie du skirtingus dalykus – dizainą ir vartotojo sąsają. Dizainas daugiau susijęs su estetiniu grožiu, spalvų gama ir šiaip malonumui akiai, o vartotojo sąsaja tai jau elementai, iš kurių susideda tas „user experience“.

    O kas iš jų svarbiau – čia jau filosofinis klausimas. Iš esmės, viskas priklauso nuo projekto. Kai kur tas dizainas visiškai nesvarbus, o kai kur tai kertinis akmuo.

Tęsdami naršymą sutinkate su slapukų (angl. cookies) naudojimu. daugiau...

Slapukai (angl. cookies) naudojami sukurti patrauklią ir patogią vartotojo sąsają ir užtrikina geriausią naršymą. Spausdami "Sutinku" sutinkate su slapukų naudojimu šioje svetainėje.

Užverti