RSS – naujas būdas susipažinti su naujienomis

rss_logo

RSS (Really Simple Syndication) – tai technologija, skirta perduoti nuolat atnaujinamai informacijai iš interneto svetainių. Iš tiesų šis RSS naujienų gavimo būdas nėra jau toks naujas – sukurtas ir pradėtas naudoti dar 1999 m., tačiau tik prieš kelis metus pradėtas plačiai taikyti užsienyje ir po truputį žengiantis į Lietuvos interneto vartotojų akiratį.  Straipsnyje aptarsime RSS pranašumus, tam tikrus trūkumus bei programas, interneto svetaines, kuriomis naudodamiesi galėsite patys išmėginti RSS galimybes,  teikiamą naudą.

Pranašumai

Anksčiau buvo populiaru užsisakyti naujienas elektroniniu paštu. Naudodamiesi RSS funkcija jūs taip pat galite užsisakyti tiek užsienio, tiek Lietuvos naujienų portalų, tinklaraščių (angl. blog) ir kitokių svetainių naujienas tiesiogiai. Tačiau čia jums nereikės įvesti jokių duomenų, pavyzdžiui, el. pašto adreso ir galvoti apie nepageidaujamą turinį (angl. spam). Taip pat išvengsite el. pašto dėžutės apkrovimo, kai svarbūs laiškai pasimeta tarp naujienų, o visą gautą informaciją turėsite vienoje vietoje ir galėsite peržvelgti kelis kartus vėliau.

Naudojantis RSS nebereikia „apibėgti“ visų jūsų skaitomų informacinių tinklalapių ir portalų – naujienos ateina pas jus pačios – tai lyg savotiška dėžutė į kurią patenka visas jus dominantis turinys. Atsižvelgiant į interneto svetainės nuostatas, jūs galite gauti tiek visą rašinį, straipsnį, tiek dalį jo ar tik pradžią. Tačiau bet kuriuo atveju matysite laiką ir datą, kada ta informacija buvo pateikta, turėsite galimybę nukeliauti tiesiai į autorių svetainę, kitos galimybės priklauso nuo jūsų naudojamos RSS naujienoms skaityti programos.

Jūs neprarasite jokios informacijos naudodamiesi RSS. Atvirkščiai, RSS srautais jūs gausite ir vaizdinę, ir video medžiagą – ne visada tokią galite gauti naudodami el. pašto paslaugas.

Šiuo metu naujienų užsisakymas užtrunka kelias sekundes ir reikalauja vos kelių pelės mygtuko paspaudimų. Taip pat, kaip jau minėjome, neperduodama jokia konfidenciali informacija apie jus.

Kadangi RSS šiuo metu labai populiarus būdas skaityti ir gauti informaciją neturėsite problemų ir su lietuviškais portalais. Visi populiariausi Lietuvos informaciniai portalai (delfi.lt, lrt.lt, lrytas.lt, alfa.lt, bernardinai.lt, balsas.lt) suteikia galimybę gauti tokias naujienas. Taip pat jie pateikia ir ne tik bendrą srautą (visų kategorijų ir pobūdžio naujienas), bet ir atskiromis kategorijomis, pavyzdžiui, verslas, mokslas, kriminalai ir pan. Todėl galite laisvai atsirinkti tik jums įdomų turinį.

Nebus problemų ir ieškant tinkamos programos, nes galite naudotis ir jūsų jau pamėgtomis – Microsoft Outlook 2003/2007, Mozilla Thunderbird 2 bei kitomis priemonėmis, kurias apžvelgsime vėliau straipsnyje.

Trūkumai

Užsienyje komerciniai portalai į RSS naujienas įkelia reklamą, tad ir čia neišvengsite reklaminių skydelių.

Didieji portalai (užsienyje ir Lietuvoje) sugeneruoja labai daug žinučių per dieną, tad reikia sugebėti atsirinkti tik jums naudingą ir reikalingą informaciją. Tarp daugelio žinučių gali būti vos kelios jums tikrai reikšmingos naujienos, todėl iš pradžių galite užgaišti nemažai laiko skaitydami visą turinį nuo pradžių. Vėliau turėtumėte patys pradėti skirti, kas jums tinka, o kas ne. Tačiau jeigu jūs tikrai domina tam tikra naujienų kategorija ir bus galimybė ją pasirinkti, jūs tik laimėsite.

Norint gauti ir skaityti naujienas gali reikti įdiegti RSS skaitymo programą arba užsiregistruoti svetainėse, teikiančiose tokias paslaugas. Neretai žmonės tiesiog tingi ar „užstringa“ atlikdami šiuos veiksmus.

RSS naujienų skaitytuvai

Šiuo metu populiariausia ir geriausia tokio tipo svetainė laikoma Google Reader . Ši Google tarnyba teikia paprastą vartotojo sąsają, lengvą ir patogų žinučių skaitymą. Taip pat turi galingas funkcijas ir galimybes grupuojant informaciją pagal poreikius.

Google Reader turi galimybę grupuoti naujienų srautus į jūsų sukurtus aplankus (angl. folder), taip pat siūlo straipsniams ir srautams priskirti žymes (angl. tags). Tarnyba siekdama taupyti jūsų laiką suteikia galimybę naudotis klaviatūros trumpiniais (angl. keyboard shortcut), pavyzdžiui, nuspaudę „J“ jūs pereisite prie kitos naujienos, kitus trumpinius galite peržiūrėti svetainėje nuspaudę „shift + /“ („?“) simbolį.

Dar vienas šios tarnybos pliusas – jeigu jau esatę užsiregistravę kaip Google mail (GMail) pašto vartotojas, jums nebereikia registruotis šioje, Google Reader, tarnyboje. Tad nepatingėkite išmėginti – galbūt patiks.

Kita interneto tarnyba, teikianti panašias paslaugas, yra Bloglines (bloglines.com). Plačiau apie ją galite pasiskaityti adresu: bloglines.com/about.

Jeigu nenorite naudotis interneto svetainėmis ar jums patogiau naudotis programomis jūsų pačių kompiuteriuose, neužmirškite, kad galite RSS skaityti ir savo el. pašto programoje (Microsoft Outlook, Thunderbird). Jeigu nesinaudojate nė viena el. pašto programa ir nenorite interneto tarnybų teikiamų paslaugų, galite išmėginti nemokamą ir paprastutę programą – RSSOwl (rssowl.org, 2 pav.).

Naudodamiesi šia programa kompiuteryje taip pat galėsite grupuoti gaunamas naujienas į aplankus, o naujienų skaitymas primins el. pašto peržiūrą, kai viršutiniame lange matote antraštę, data, autorių, o apatiniame lange visą (arba dalį jo) straipsnį.

2 pav.: RSSowl skaitytuvas
2 pav.: RSSowl skaitytuvas

Apibendrinimas

RSS tai patogus būdas skaityti ir gauti įvairias naujienas iš didžiosios dalies interneto šaltinių. Tačiau iki šiol juo nelabai domėjosi arba apie jį iš vis negirdėjo dauguma biuro darbuotojų, verslininkų, kurie gaišta laiką kiekvieną kartą „bėgiodami“ iš vieno portalo į kitą. RSS tai puiki galimybė jums matyti visas naujienas vienoje vietoje ir kaupti jų archyvą, kuriuo vėliau galite bet kada pasinaudoti.

Šiuo metu populiariausia ir patogiausia interneto tarnyba RSS naujienų skaitymui laikoma Google Reader. Naujienas galite skaityti ne tik pasinaudodami internetu, bet ir jau savo naudojamomis el. pašto programomis. O jei netenkina nei viena, nei kita galite pasinaudoti nemokamomis ir paprastomis programėlėmis, pavyzdžiui, RSSOwl.

Rašykite komentarą

Komentarai

 • Modestas
  liepos 14th, 2009 / 14:50
  Atsakyti

  Šiaip RSS srautą skaitau paprasčiausiai naudodamasis IE7 galimybėmis(prie feivoritų yra RSS skiltelė). Prenumeratų gal kokios hmm… 30-40. Kadangi prenumeratos lietuviškos, tai problemos nematau… Žinoma esant daugiau prenumeratų arba esant duagiažinioms prenumeratoms, toks sprendimas(IE7 naudojimas) jau būtų nepateisinamas.

 • mantas
  liepos 14th, 2009 / 17:53
  Atsakyti

  Naujas? Hm………. Naudoju jį jau kokius 5 metus…

 • Ričardas Š.
  liepos 14th, 2009 / 19:11
  Atsakyti

  Naujas paprastiems vartotojams.

 • Apie visko kaupimą kompiuteryje | Ričardas Šmaižys
  rugpjūčio 3rd, 2009 / 10:02
  Atsakyti

  […] aš skaitydamas RSS srautą niekada neprabėgu pro kažkieno pasiūlytą įdomią el. knygą (angl ebook) apie kompiuterius, […]

Tęsdami naršymą sutinkate su slapukų (angl. cookies) naudojimu. daugiau...

Slapukai (angl. cookies) naudojami sukurti patrauklią ir patogią vartotojo sąsają ir užtrikina geriausią naršymą. Spausdami "Sutinku" sutinkate su slapukų naudojimu šioje svetainėje.

Užverti