Ar IRC Lietuvoje vis dar gyvas?

Daugelis įvairaus amžiaus internautų prisimena IRC ir mIRC maniją. Anksčiau buvo populiaru turėti, kurti savo IRC skriptus, vaikščioti po kanalus, sėdėti populiariausiose ir savo draugų, taip pat buvo smagu atiminėti kitų kanalus, visus išmesti iš kanalų ir uždrausti jiems pareiti. Buvo net kovos dėl, taip vadinamų, „opų“ ir „voicų“.  :) Ar dar atsimenate tai? Tuos @ ir + :) ?

Manau, tikrai prisimenate ir dabar saldžiai juokiatės dėl savo išdaigų, naktinių sėdėjimų ir tiesiog pokalbių su nepažįstamais ar net virtualiaisiais IRC draugais. Tikriausiai nesuklysiu sakydamas, jog nėra nė vieno senesnės kartos interneto vartotojo neišbandžiusio ir bent kelias dienas nepraleidusio kokiame nors IRC kanale, serveryje, nebūtinai lietuviškame Aitvare.

Buvo geri laikai, buvo smagu ir įdomu – tuomet dar nebuvo tokia populiari Skype programa ir daugiausia žmonių lankėsi bei „sėdėjo“ būtent čia. Ar po 3-4 metų IRC pokalbiai vis dar populiarūs, o gal juos nurungė kitos technologijos, pavyzdžiui, VoIPSkype, Yahoo Messanger, Google Talk arba Twitter ir tie patys tinklaraščiai.

Aš ilgą laiką mIRC vis dar naudojau, tiesą sakant, beveik jame nebendravau – tiesiog laikiau nuolatos įjungtą, nes šios programos pagalba bet kuria akimirka galėjau susisiekti su savo interneto pagrindiniu administratoriumi, taip pat mIRC pravertė ir kai mokiausi programuoti (pačioj pradžioje). Būtent čia sužinojau apie geriausias angliškas mokymosi knygas ir čia gavau pirmąją vertingą pagalbą, bet galų gale vis tiek mIRC ištryniau ir tik šiandien, vėl prireikus jo, nusprendžiau pasvarstyti apie jo vis mažėjantį populiarumą ir priežastis.

Anksčiau populiariausiuose kanaluose sėdėdavo daugybę žmonių, o šiuo metu sėdi vos 50-100 žmonių, kai anksčiau galėdavome stebėti net 1000 ir daugiau: „baras“ kanale prisijungusių yra vos 162, o Klaipėdos miesto 68. :) Skaičiai tikrai neatspindi ankstesnio populiarumo.

Kodėl IRC tapo toks nepopuliarus?

Visų pirma, manau, kad įtakos turėjo ir gana „sunkus“ valdymas. Ne visiems pradedantiesiems interneto vartotojams ėjo susigaudyti su tomis komandomis, pavyzdžiui,

/msg NickServ IDENTIFY slaptažodis

ir panašiai. Atsimenu, ir pats ant lapuko rašiausi visas komandas – kaip užsiregistruoti slapyvardį, kaip suteikti kanalo valdytojų teises, kaip pakeisti vieną ar kitą ir t.t. Žinau ir mačiau kaip daugelis pažįstamų nusivildavo tokiu „sunkumu“ ir tiesiog ištrindavo šią programą iš savo kompiuterio. Taigi, mažėja naujų vartotojų ir naudotojų kūrimasis.

Kita problema, jog IRC visada buvo ir tikriausiai liks paauglių užsiėmimas. Tik jie gali sėdėti kiauras paras ir susirašinėti su virtualiais draugais, tik jiems įdomios tokios virtualios draugystės ir pokalbių ieškojimas. Galbūt tai suprantama, nes paauglystėje sunkus periodas, kiekvienas skirtingas, galbūt ne kiekvienas realiame pasaulyje priimamas toks, koks yra, o čia jis gali apsimesti bet kuo. Beje neretai panašiai ir būdavo. Po tam tikro laiko tokie pokalbiai nusibosta ir tampa neįdomūs žmogui, IRC lieka tik bendravimui tarp senų draugų, pažįstamų ar pagalbos prašymui.

Deja, šiuo metu su draugais bendraujame jau kitomis, daug patogesnėmis ir paprastesnėmis priemonėmis, pavyzdžiui, Skype ar tie patys socialiniai tinklai. Čia nereikia mokytis ir įvedinėti keistų komandų, viskas lietuviška ir paprasta net naujokui, o dabar juk populiaru naudotis Skype, todėl IRC praranda savo populiarumą.

Pagalbos ieškome dažniausiai įvairiose forumuose, tinklaraščiuose ar paprasčiau įvesdami užklausą paieškos sistemoje. Taip paprasčiau ir tokiu atveju esi beveik užtikrintas, kad gausi reikiamą informaciją – nebus jokių – „tu noobas, eik ish cia“ ar pan. Tinklarašuose galima rasti daugiausia įvairios informacijos, kaip patobulinti savo kompiuterius, kaip ištaisyti tam tikras klaidas ir net yra puikių tinklaraščių apie programavimą, rašymą ir kt.

Visa tai po truputį nustelbia IRC populiarumą ir naudojimą. Išliko tik patys patriotiškiausi, kurie naudojasi daugybę metų ir galbūt turi platų draugų ratą. O kiti tik girdėję iš kitų apie šį IRC fenomeną. :)

Galime įžvelgti ir daugiau priežasčių, tačiau, manau, jog šios yra pagrindinės ir turinčios daugiausia įtakos.

Rašykite komentarą

Komentarai

 • bartaz
  liepos 31st, 2008 / 09:39
  Atsakyti

  Sėdėdavau, dar dabar kartais prisimenu ir pasiilgstu, bet kai nueinu jau matau, kad pažįstamų nebėra, naujų pažinčių jau kaip ir nebesinori ieškot per mirc, galima juk ir kitur, todėl išjungiu ir vėl pamirštu ilgam laikui.

 • Nejaugi
  liepos 31st, 2008 / 10:24
  Atsakyti

  ajėj, net nostalgija suėmė paskaičius :}}

 • Oni
  liepos 31st, 2008 / 15:46
  Atsakyti

  Bet kai pagalvoju, nieko tokio visuotinio, koks buvo mIRC, taip ir neatsirado…

 • Blogeriai Rašo Nr. 3 | Tomo Čitavičiaus blogas
  liepos 31st, 2008 / 16:01
  Atsakyti

  […] < Skype, Twitter, etc. IRC atėjo galas turbūt todėl, kad Aitvaro tinkle pradėjo vykti visokios nesąmonės? Kadaise pats IRC naudojau, […]

 • Rytis
  liepos 31st, 2008 / 17:03
  Atsakyti

  mane irgi nostalgija paėme… Eh :)
  Oi duodavomės, scriptus ir botus kurdavome. Iki šiol turiu backupus savo scriptų ir botų kažkuriame CD. Linksma prisiminti.

  Dabar vėl grįžau į IRC, tačiau ne į Aitvarą, o į Freenode, kad galėčiau pasiteiraut įvairias linux, programavimo klausimais ir greičiau susisiekti su serverių administratoriais.

 • Ričardas Š.
  liepos 31st, 2008 / 19:38
  Atsakyti

  Oni sutinku. :) Bet dabar yra Skype ir panašiai, tik galbūt jie šiek tiek kitokie, tai nesimato ir tos „bangos“ didelės. :)

 • satanidas
  rugpjūčio 1st, 2008 / 22:50
  Atsakyti

  Norit bangą pamatyt? Kad ir kaip tai liūdna siųlau http://www.one.lt (tenesupyksta ričardas už nuorodą kuri tikrai nepuošia jo tinklaraščio) ;)

 • Ričardas Š.
  rugpjūčio 2nd, 2008 / 08:20
  Atsakyti

  :)

 • Šią savaitę skaičiau #6 :: Karolis Pocius
  rugpjūčio 3rd, 2008 / 20:28
  Atsakyti

  […] gyvybingas Ričardas, pateikė mums seriją gerų įrašų, įskaitant IRC gyvybingumo analizę bei atsinaujinusios delicious tarnybos […]

 • Linas
  rugpjūčio 3rd, 2008 / 22:21
  Atsakyti

  Tikrai yra daugybė senų internautų, nė karto nebandžiusių IRC. Ne visus gi žavi toks puikus laiko leidimas.

 • Pijus
  rugpjūčio 6th, 2008 / 18:37
  Atsakyti

  aitvara dabar aktyviai naudoja geimeriai :>

 • devyniaragis
  spalio 21st, 2008 / 13:51
  Atsakyti

  irc> all

 • Tautvis
  sausio 2nd, 2009 / 15:35
  Atsakyti

  As ir gerai pamenu IRC laikus… Nors ir nebuvau sios programos bei chatu fanatikas,bet vistik nemazai laiko praleista bendraujant IRC. Manau jos laikai praejo, Mirc isstume Skype, one.lt, Yahoo messenger ir kt. Kiekvienam savas laikas, nieko nepadarysi:) Zmones renkasi patogesnius dalykus, keiciasi mados ir pan. Dziugu, kad iskelet sita tema, yra ka prisiminti:)

 • Apytiksliai
  sausio 17th, 2009 / 08:04
  Atsakyti

  awww, irc naudojausi kai buvau kokių 14 metų :) atsimenu, kad mokėdavom po 3 lt kompiuterinėje už valandą interneto, o ir tas internetas buvo lėtas kaip nežinau kas :)
  dabar tai kažkada buvau susidėjusi, nes skaipas neveikė, o reikėjo pasišnekėt :)
  kanalai senieji tai jo, tikrai visi išnykę.

  Kaip vienas mano pažįstamas sako, dabar internetai pilni visokių lolų.

 • eatyourwork » Blog Archive » Wake Up IRC!
  liepos 3rd, 2009 / 15:02
  Atsakyti

  […] IRC! prisiminiau seną gerą Xchat ir senus geru slaikus. Dar radau čia įrašą tai išvis apėmė nostalgija. Juk aš geekas! Kaip čia taip pamiršt IRC. ištikro tai […]

 • Dovydas
  spalio 8th, 2009 / 10:55
  Atsakyti

  Dieve dieve net uz sirdeles sugriebe is tikruju :)tiek metu tiek naktu praleista mIRC pasaulyje :( labai gaila kad dingo tas populiarumas bet… kaip sako technologijos juda i prieki :) tenka uzleisti vieta geresniems patogesniems dalykams. cia tik mums malonu prisiminti mIRC dienas, jaunesniems visai vienodai :) jiem tikrai labiau one’iukai visokie ir tt :)ech… pasilgau mIRC dienu… reik isirasyt :)))

 • Ričardas Š.
  spalio 8th, 2009 / 22:08
  Atsakyti

  Jo… mIRC kažką tokio turėjo, nes įstrigo – Skype, visi soc. tinklai tos žymės neturi, kas naudojosi, tas žino. :)

 • Marius
  vasario 17th, 2010 / 01:32
  Atsakyti

  Sveiki visi. :) Nezinau ar tai ka nors pradziugins ar nuliudins o gal jokiu emociju nesukels bet vis dar sedziu IRC. I IRC pasauli atejau metai ar du iki jo zlugimo(?) pradzios. Dabar gailiuosi kad neatejau anksciau. Tikrai buvo nuostabus laikai. Viskas buvo tiesiog nuostabu. Zmones bendravo graziai, be pastoviu stumimu, gaidziavimusi ir bbiavimusi. Kanalu buvo daugybe. Kiekvienas kanalas turejo savo dvasia, kazka tokio ko kituose nerasdavai. Kiekvienas kanalas turejo savas taisykles. Kiekvienam kanale sedejo vis kiti zmones. Kurdavom fotki albumus. :D Gudresni sukurdavo savo puslapius su albumais ir pahostindavo. O dar kas nors paleisdavo bota statistikai rinkt. :D Kanalas su albumu ir statistikos botu buvo jau kietas ir susilaukdavo daug daugiau demesio. O kur dar viktorinu kanalai… Ech… Seni geri laikai kurie jau niekad nebegris… IRC susiradau keleta nuostabiu draugu su kuriais bendrauju iki siandien. Aisku jau bendraujam tik per skaipa bet jie yra da best. Dabar jau tokiu nebera… IRC forewah and ewah!

  P.S. Gal kuriam kanala i kuri griztumem visi tie prislegti nostalgijos? :D

 • specas
  rugpjūčio 17th, 2011 / 11:44
  Atsakyti

  – nėra irc pakaitalo, o reikėtų, tik su jau 3d kambariais, objektais, judesiais!

  :)

 • Anatolij
  kovo 18th, 2012 / 23:34
  Atsakyti

  Nostalgija. IRC buvo kasdienis vakaru laiko leidimas po pamoku, namu darbu (mokykloje) sutikrinimas, bendras sprendimas ir visos mokykloje praleistos dienos aptarinejimas, rytojaus dienos „planavimas“, ir seip smagus laiko praleidimas. Buvo kanalai „saviems“, buvo kanalai bendri, buvo savi OPai, kuriais visada gasdinai tuos kas sokinejo – „tuoj OPui parasau ir skrisi“ :) Tikrai geri laikai. Manau IRC yra nepakeiciamas ir dabar, kai pvz reikia transliuoti koki nors informacijos srauta realiuoju laiku, kad informacija pasiektu didele auditorija ir kad buvu lankstus budas suteikti teises. IRC buvo, yra ir bus. Reiktu populiarinti IRC, nes dabartiniai socialiniai tinkai jo nepakeis.

 • BrainzBoyT
  rugpjūčio 26th, 2020 / 12:10
  Atsakyti

  Ne tik paauglių. Internete ir IRC atsiradau, kai man buvo 27 metai. Ir praleisdavau ten kiauras naktis, o paskui nuo pietų iki išnaktų dirbdavau. IRC nužudė socialiniai tinklai. Ten daugiau vizualizacijos – matai, ką darai, paprasčiau, nereikia greitai reaguoti. Man IRC patiko dėl auditorijos. Buvo pilna pašnekovų, kurie viską supranta. Žmonės buvo gerokai intelektualesni.

 • STill
  spalio 10th, 2020 / 19:34
  Atsakyti

  Jokių problemų :) dažnai lankausi ir 2020 metais :) Pirmasis man isiminęs kanalas #batonas, kuriam mėgau uždėti topiką „Powered by razinos“ :)

Tęsdami naršymą sutinkate su slapukų (angl. cookies) naudojimu. daugiau...

Slapukai (angl. cookies) naudojami sukurti patrauklią ir patogią vartotojo sąsają ir užtrikina geriausią naršymą. Spausdami "Sutinku" sutinkate su slapukų naudojimu šioje svetainėje.

Užverti