Žurnalai vs Tinklaraščiai

Kompiuterija NKM 25

Klausimas ar tinklaraščiai po truputį netampa interneto žurnalais ir netgi kartais lenkia realiųjų kokybę keliamas nebepirmą kartą. Pamėginkime šiek tiek giliau pažiūrėti į visą šį reikalą.

Informacijos atsinaujinimas

Šiais laikais informacija atsinaujina nebe dienomis, o valandomis ar net minutėmis. Informacija sensta, o nauja tuoj pat užima savo vietą skaitytojų, žiūrovų tarpe. Šiuo atveju savo funkciją puikiai atlieka tinklaraščių autoriai. Kiekviena didesnė ar svarbesnė naujiena, produkto pasirodymas kelių minučių atsilikimu nuo užsienio apžvelgiamas tinklaraščiuose. Ir čia ne viena, o daug nuomonių apie tą patį, todėl perskaičius kelis straipsnius ta pačia tema galima susidaryti tikrai neblogą, objektyvų įspūdį apie produktą ar teikiamą paslaugą.

Būtent tinklaraščiuose pasklinda pirmieji gandai apie įvairius pirkimus, kurie labai greitai išplatinami ir po visą likusį pasaulį, kartais net pasiekia oficialių žinių ir portalų ausis. Dažniausiai vėliau žurnalai tik konstatuoja faktą – viena ar kita kompaniją nusipirko portalą, paslaugą ir pan.

Neretai informacija žurnaluose dubliuojasi su tinklaraščiuose skelbiama. Naujausiame „Kompiuterija“ numeryje teko skaityti interviu su Linkomanija.net savininku, tačiau tas pats interviu beveik prieš tris savaitės buvo viešai paskelbtas viename tinklaraštyje ir audra jau buvo praėjusi.

Žurnalai šiuo atveju tik apibendrina visą rastą ir skelbtą informaciją, jie nebeatlieka naujienų, apžvalgų funkcijos, nes internetas ir blogeriai užkariavo pakankamai stiprią poziciją šiuo klausimu.

Informacijos kokybė

Gaila, tačiau kokybe žurnalai vis dar lenkia eilinius tinklaraščių autorius. Nors kai kurie jų turi savo redaktorius, o kitų autoriai yra žurnalistai, daugumos tinklaraščių skelbiama informacija pateikiama nekokybiška. Čia pasitaiko įvairių faktinių ir kitokių klaidų. Bet šiuo metu ir ši problema sprendžiama. Blogorama bei kiti, panašūs projektai, kaip elt.lt skatina žmones rašyti įdomesnius, objektyvesnius ir kokybiškesnius straipsnius ar rašinius. Tai sveikintinas dalykas ir dar vienas blogosferos pranašumas. Nors ne kiekvienas mūsų gali būti žurnalistas, tačiau kiekvienas gali rašyti atidžiau, kruopščiau.

Žurnaluose, kaip minėjau, informacija būna apibendrinta, todėl vienoje vietoje gali rasti viso to įvykio aprašymą ir daugybės nuomonių pagrindimą arba paneigimą. Čia pateikiami profesionalių, savo darbą išmanančių žurnalistų, informacinių technologijų specialistų straipsniai. Taip pat žurnalai turi savo cenzūrą ir savo temas, tad čia atrenkamos (turėtų būti atrenkamos) įdomiausios, skandalingiausios, subtiliausios temos.

Kai kurie blog’eriai negali testuoti įvairių prietaisų ar paslaugų, nors nežinau.lt šį reikalą išjudino, tačiau tik jo autoriaus dėka ir turima patirtimi. Šiuo aspektu žurnalai mus lenkia, o kad tinklaraščių autoriai vis dar laikomi tik interneto rašytojais yra skaudi tiesa. Galbūt, jeigu didesnė dalis įmonių ir paslaugų tiekėjų į blogerius žiūrėtų kitaip situacija keistųsi, bet dabar yra taip kaip yra. Ir mes vistiek galime pasigirti, nors ir maža, ne itin populiaria tačiau savo tradicijas atradusia, turinčia ir puoselėjančia lietuviška blogosfera.

Iš kitos pusės kartais įdomūs subjektyvūs, gyvenimiški straipsniai apie vieną ar kitą produktą ir jie turi įtakos, kai kuriems žmonėms ar žmonių grupėms.

Ką reikia keisti žurnaluose?

Manau, sutinkate su manimi, kad žurnalai nebe atgaus savo pozicijų naujienų ir apžvalgų pranešinėjime. Todėl jiems reikia susikoncentruoti į tam tikras temas ir jomis sudominti skaitytoją. Pavyzdžiui, NKM žurnalas visada buvo įdomus savo atliekamais testais ir palyginimais, taip šis žurnalas atrado savo skaitytojų grupę, kurie nuolatos jį perką ir skaito. Tačiau kiti vis dar rašo apie viską ir taip tampa nebepopuliarūs, nes „apie viską“ „pašneka“ blogeriai ir interneto žinių portalai. Lietuviški žurnalai ir jų redaktoriai turėtų susikoncentruoti ties ateities apžvalgomis, nes čia blogeriai nėra tokie patyrę ir ne visada gali parašyti aukštos kokybės straipsnius. Pavyzdžiui, man labai patiko „Kompiuterijoje“ publikuoti pasvarstymai ir faktai apie nanotechnologijas, tai iš tikrųjų įdomus ir puikus dalykas, o apie tai smagu išgirsti iš patyrusio specialisto, žinančio apie ką kalbama.

Taip pat siūlyčiau žurnalams rašyti bendresnėmis temomis. Analizuoti tendencijas, pokyčius rinkoje, pokyčius tarp vartotojų ir panašiai. Jie turi surinkti visą įmanomą įdomiausią informaciją ir pateikti jos apibendrinimą. Tuomet pasiteisintų vieno numerio per mėnesį leidimas.

Žurnalai turi taikytis į tam tikras vartotojų grupes, pavyzdžiui, ComputerActive rašo naujokams, visiškai „žaliems“ žmonėms, todėl visi tokio tipo žmonės ir perka jį. Jaučiamas trūkumas žurnalų kompiuterių specialistams, mėgėjams ir patyrusiems vartotojams. Jeigu neklystu vis dar leidžiamas kompiuterių įsilaužėliams skirtas žurnalas „Hakeris“, kuris taip pat turi savo nuolatinę skaitytojų grupę. Kiti – „Kompiuterija“ ir NKM vis dar skirti daugumai, nors kai kurie teigia, kad NKM taikosi į pažengusius vartotojus.

Mano nuomone, būtų šaunu rinkoje išvysti žurnalą programuotojams, kuriame būtų pateikiamos įvairios programavimo kalbų apžvalgos, supažindinimas, mokymai ir aprašymai, kita informacija.

Apibendrinimas

Blogosferai tam tikrų patarimų ar normų neišeina pritaikyti, nes čia yra savotiška „virtuali visuomenė“, kuri pati sėkmingai sprendžia savo problemas ir skatina tobulėjimą. Kol kas pastebiu tik vieną trūkumą – tinklaraščiai populiarūs tik tarp kitų tinklaraščių autorių, tai nėra gerai ir taip neturėtų būti. Nors mūsų blogus aplanko nemažai žmonių iš paieškos sistemų, jie vis dėl to nepasilieka mūsų tarpe ir nesidomi plačiau visu šiuo reikalu.

Šiuo metu išleista knygutė apie internetą, galbūt nežinau.lt ir kiti prisijungtų prie kitos knygutės kūrimo apie lietuviškus tinklaraščius, jų naudą, jų esmę ir pan. Mielai sutikčiau prisidėti prie tokio projekto ir tokios knygutės kūrimo.

Rašykite komentarą

Komentarai

  • MekDrop
    vasario 25th, 2008 / 18:39
    Atsakyti

    šaunus straipsnis :)

  • Blogorama #348 : nežinau.lt
    vasario 25th, 2008 / 20:56
    Atsakyti

    […] skelbiami ne vienu ypu visam mėnesiui, o vienas po kito – kasdien ar kas kelios dienos. Bet skirtumų taip pat pakanka: žurnalų straipsniai paprastai yra ilgesni, išsamesni ir gausiau iliustruoti. Man regis, […]

  • fogenous
    vasario 25th, 2008 / 21:42
    Atsakyti

    Na, kas dėl Linkomanijos interviu kompiuerijoj, tai jis ten atsirado su mano leidimu ir pašnekovų :) O šiaip sutinku. Žurnalus būtų įdomiau skaityt, jeigu būtų daugiau testuojama įdomių dalykų. Nors šiaip bendrai paėmus, kai pradėjau naudotis blogais, kaip informacijos šaltiniais IT sferoj, tai nuo to laiko nė karto nebuvau jokio žurnalo nusipirkęs, nors anskčiau prenumeravau hakerį, kompiuteriją ir NK.

  • Ričardas Š.
    vasario 25th, 2008 / 22:28
    Atsakyti

    Taip, fogenous supratau, kad su leidimu – čia buvo kaip pavyzdys.

    Aš perku „Kompiuteriją“ vien dėl kolekcijos, jau turiu pilną 2007 metų ir ankstesnių daug, tai galvoju reikia pakaupti – kada nors bus įdomu paskaityti ir pasijuokti. :)

    MekDrop – ačiū! :)

  • Kęstutis
    vasario 26th, 2008 / 00:06
    Atsakyti

    Labai geras straipsnis. Aš asmeniškai labai atsargiai prenumeruoju blog’ų RSS, nes kai kurie sumąsto parašyt įrašą vien dėl to, kad pas juos jau 100 prenumeratorių skaito. Arba aplamai vienas geras įrašas kitas visai neįdomus – tokių niekad neprenumeruosiu.

Tęsdami naršymą sutinkate su slapukų (angl. cookies) naudojimu. daugiau...

Slapukai (angl. cookies) naudojami sukurti patrauklią ir patogią vartotojo sąsają ir užtrikina geriausią naršymą. Spausdami "Sutinku" sutinkate su slapukų naudojimu šioje svetainėje.

Užverti