Google ir Microsoft privatumo politika (1)

Rugpjūčio mėnesį kalbėjau apie tai ar verta pasitikėti Google privatumo politika, bandžiau apsvarstyti šiai kompanijai metamus kaltinimus.

Pastaruoju metu internete galime skaityti nemažai naujienų apie tai, kad tam tikros saugumo srityje dirbančios įmonės pateikė skundus ir išvadas apie naują Google produktą – naršyklę Google Chrome. Dažniausiai kalbama apie tai, kad vartotojai nėra tinkamai informuoti apie informacijos siuntimą ir filtravimą Google sistemoje. Kai kurie argumentai svarbūs kiekvienam vartotojui, o kai kurie gali pasirodyti šiek tiek lengvabūdiški.

Didžiausio dėmesio susilaukė naujoji naršymo juosta (angl. navigation bar), kurioje įvedant tekstą jis automatiškai ir be jokių perspėjimų siunčiamas į Google serverius, kuriuose ši informacija yra filtruojama. Šioje vietoje problema tokia, kad net nenuspaudus „Enter“ klavišo – kad ir pusė parašyto žodžio vis vien nukeliauja iki Google. Viename straipsnyje skaičiau, kad tai gali surinkti neigiamą arba kompromituojančią informaciją apie žmogų, nes jis galbūt tik įvedė ar bandė įvesti tokio tipo informaciją, tačiau ja taip ir nepasinaudojo. Kita vertus, kaip teigia Google šiuo atveju turėtų laimėti vartotojas, nes jo įvedamas adresas (galbūt netikslus ar žmogus jo neprisimena iki galo) yra nuspėjamas tiksliau nei kitų naršyklių dėl to, kad į pagalbą nuspėjimui pasitelkiama paieškos sistema. Galėtumėme sutikti, jog ši naujovė iš ties puiki, bet vis dėl to, aš taip pat manau, kad nėra būtina siųsti tokio tipo net „neužtvirtintą“ informaciją. Visų pirma dėl to, kad kitose naršyklėse, pavyzdžiui, Mozilla Firefox nuspėjimo funkcija gana gerai veikia ir taip. Antra, galima interneto tinklalapių ir svetainių adresus filtruoti serveriuose tik vartotojui nuspaudus „Enter“ klavišą, kuriuo vartotojas patvirtina, kad jam tokio tipo pagalba gali būti reikalinga, jeigu jis pavyzdžiui, įvedė klaidingą adresą, praleidęs simbolį ir pan. Trečia, nematau jokios konkrečios naudos Google.

Dar vienas dalykas dėl ko interneto naršyklė kritikuojama tai jos privataus naršymo Incognito tariamas veikiamas – bent jau taip teigiama. Internete galime perskaityti, kad Incognito rėžime naršantys vartotojai taip pat nėra perspėjami apie tai, jog tam tikra dalis informacijos vis tiek nukeliauja į Google serverius ir ten yra išsaugoma apytiksliai 24 valandoms su IP adresais. Taip pat teigiama, kad interneto svetainės vis vien gauna per daug informacijos apie lankytoją. Šiuo atveju iš savo pusės nelabai ką turiu pasakyti, nes, prisipažinsiu, nematau prasmės naudoti šį rėžimą naršyklėje vien dėl to, kad toks rėžimas vis tiek nepaslepia manęs ir informacijos apie mane taip, kaip aš noriu, o antra aš vienintelis namuose naudojuosi šiuo kompiuteriu. Nėra tikslo nei slėpti informacijos, nei tai informacijai, kurią skaitau ar gaunu reikia būti paslėptai.

(Chrome yra kritikuojama ir dėl daugelio kitų dalykų, kurie ne itin susiję su šio straipsnio tema.)

Didžiausios diskusijos ir kalbos apie privatumą ir jo politiką Google įmonėje kilo būtent po šios naršyklės atsiradimo bei aprašytų trūkumų, netikslumų paviešinimo. Nuo konkrečių kaltinimų apie naršyklę buvo pradėta garsiai kalbėti apie apskritai didelę šios kompanijos įtaką žmonėms, interneto tarnybų vartotojams, interneto reklamos verslui. Atrodo, kad kuo kompanija didesnė, tuo daugiau žmonių pradeda tikėti sąmokslo teorijomis. Galbūt tai susiję su žmogaus psichologija, kad dideli ir nepaaiškinami dalykai dažnai sukelia baimę, kuri virsta sąmokslo teorijų kūrimu bei tikėjimu. Taip pat daugeliui žmonių didelis kiekis pinigų vienoje vietoje atrodo įtartinai – kyla minčių, kad tai gauta ne visai legaliai. :) O kaip žinia, tokios kompanijos kaip Google ar Microsoft uždirba milžiniškus maišus pinigų.

Rašykite komentarą

Komentarai

  • scania
    10 lapkričio, 2008 / 11:16
    Atsakyti

    Kuo daugiau skaitau apie Chrome, tuo labiau patinka FF.

  • Ričardas Šmaižys » Blog Archive » Google ir Microsoft privatumo politika (2)
    11 lapkričio, 2008 / 07:42
    Atsakyti

    […] Pirma dalis: Google ir Microsoft privatumo politika (1). […]

  • Evaldas
    23 gruodžio, 2008 / 18:26
    Atsakyti

    Mano nuomone: chrome malonus daikciukas.! O kas liecia privatumo politikos tai galiu pridurti jog ZMONES atsibuskit dabar skaiciu era Telefonai sekami paklausomi. Net jei isjungtas taip pat surasti imanoma…. O kas nemoka salinti coocies lauk ir browse histori is narsykliu tai jau sakyciau patis kalti… O sekimo politika yra jau taip masiskai globalizuota jog visi kas elgiasi ne taip kaip didesnioji mase zmoniu yra priskiriami prie visokiu ten ala agbaru banditu kurie vadinami teroristais…. Ir sakyciau jau tai per didelis burbulas… Kaskieno akis visvien stebi… O ausys klauso. Taipkad naudosiuos tuom kas patogu ir nesiparinsiu apie info kuria ieskau erdveje… Jei musu seneliams patogu skaityti knygas, negi mes juos priversime skaityti jas is interneto? Ir mus jaunima kitaip sakant generation next pasodinti i biblioteka, kai galim siltai sedeti namie :)!