Nuomonė: Apie programuotojus, klientus ir projektus

Per šiuos metus nemažai įvairiausių dalykų pasikeitė mano gyvenime, teko patirti daug įdomių įspūdžių, pamatyti daugiau grynų programuotojų, jų darbo metodų ir apskritai dar daug daug ko.

1. Per šiuos kelis metus supratau, kad tikri profesionalai IT dažniausiai nebūna urviniai žmonės, o dar ir turintys gerą laisvalaikį. Tikri profesionalai jaučiasi laisvai, geba ir sugeba paaiškinti savo sritį, nors ir specialiai nesimokę ar pan. Jie žaidžia tenisą, aktyviai sportuoja, turi netradicinių pomėgių (ekstremalūs), neretai prabangiai leidžia savo laisvalaikį ir mėgaujasi juo, o ne sėdi prie kompiuterio 24/7.

Tikrieji tie profesionalai dažniausiai sugeba paaiškinti savo sritį ne tik iš praktinės pusės, o ir nuo teorinių ar matematinių modelių, tos universitetinės teorijos (tikrai negiriu universiteto ir jo kokybės, ypač KTU), nes dažniausiai dirbant su išties rimtai projektais prireikia išmanyti savo sritį nuo A iki Z, nuo bitų ir kaip jie ten operuojami iki programinio lygio pereinant viską, kas tarp jų.

Nesakau, kad jeigu jie nesėdi, tai ir nesidomi savo sritimi – jie dažniausiai vieninteliai ir nuolat tobulėjantys, skaitantis knygas, einantis į konferencijas ir pristatantis savo idėjas, kuriantis bendruomenes ir besantys jų nariai. Iš kitos pusės, jei žmogus daug bendrauja ir yra aktyvus Twitter ar daug pristatinėja, tai irgi nereiškia, kad jis tikrai toks geras specialistas – neretai po tokia kauke galima atrasti tiesiog sėkmingai plaukiantį žmogų, kuris, taip sakant, mėgsta „chalturinti“, nepadaro visko iki galo, nesilaiko visų taisyklių ir pan.

Jeigu anksčiau programuotojas naudojantis Twitter ar ką kitą ir save demonstruojantis, mano nuomone, turėjo pliusų prieš kitus, tai dabar dažnai tuo suabejoju – konkrečiai du žmonės nuvylė mane taip ir iš esmės tikri profesionalai daug dirbantys ir dirbantys gerai bei turintys tą nusakytą laisvalaikį neturi laiko rašinėti visokias „filosofines“ nesąmones Twitter, aiškintis Dievas yra ar nėra, marihuana gerai ar ne. Tokios diskusijos man dabar dažniausiai atrodo mažų mažiausiai apgailėtinos ir būtent primena tuos urvinius žmones, kurie sėdi kampe tamsoje, nesugeba savęs realizuoti ir iš neturėjimo ką veikti, ar tai „didelio profesionalumo“ nagrinėja šias temas.

Galų gale tikriems projektams ir geroms idėjoms reikia kūrybingų, įdomių žmonių – urvinis žmogus tiesiog toks nėra ir būti negali, jie negeneruoja nieko, o tik atlieka gerai paskirtą darbą. Šiuolaikinėms įmonėms nelabai tokie reikalingi – jau geriau turėti mažiau talentingą, bet šimtu procentu save realizuojantį žmogų nei Ferrrari su kuriuo nėra kur didesniu nei 60 km/h pasivažinėti.

Dar asmeniškai nemėgstu žmonių, kurie virtualiai itin aktyvus, labai didvyriai, o realybėje tylios pelytės.

2. Didelės ir gerą vardą turinčios įmonės ieško pigios mėsos – studentų. Tie, kas seka Twitter, neturėtų susieti to su viena įmone, tačiau iš esmės faktas tas,  kad šiuo metu rinkoje iš vis neįmanoma rasti net normalių vidutiniškų atsakingų programuotojų. Įmonės net ateina į universitetus, reklamuojasi ten ir kitaip visaip aktyviai veikia, tačiau pastebėjau, kad nors jie iš tikrųjų ir ieško talentų ar komandos narių, kurie papildytų jų gretas, neretai jie ieško tiesiog pigios mėsos, kurią apmokyti ne taip sunku, dirba noriai, nes dažniausiai pirmasis darbas (o dar didelė užsienio kapitalo įmonė!).

Tokius darbuotojus įmonės žiauriai išnaudoja, tarkime, moka atlyginimus ne tik už praleidžiamą laiką, bet tik rezultatą ar pan., pavyzdžiui, išdirbi 10 val., o jie priskaičiuoja „gryno“ laiko kokias 5 val. ir tik jas apmoka ar pan. Jos dažnai siūlo dideles galimybes, atseit ateityje vienoje ar kitoje srityje uždirbsi daug daugiau nei dabar, tik juokingiausia, kad JAV padaliniuose 5-6 metus dirbantiems programuotojams nemoka tokių atlyginimų, kuriuos tu jau galbūt gauni (retai būna taip, bet pasitaiko).

Studentai neturėtų nustebti, kad po metų ar pan., kai jie taps jau per brangūs ar užsimanys didesnio atlyginimo gali būti ir atleisti, o jų vietą pakeis naujas studentas. Jau netgi formuojasi tokia praktika, kad lengviau ir pigiau pasamdyti kartais du studentus nei išlaikyti vieną profesionalų, tačiau ir daug prašantį programuotoją.

Taip pat nevertėtų ten klausyti visokių akcijų ar ko kito dalijamų. Šitoje srityje kiek daugiau nusimanantys žino, kad galima padaryt taip, jog už tas akcijas nieko negausi materialiai jau nekalbant apie žodžio teisę.

Be abejo nesiūlyčiau aklai tikėti ir siūlomomis aukštomis pozicijomis „ateityje“ didelėse įmonės, kurios jau išsivysčiusios ir geria veikia. Dažniausiai tokias įmones valdo 5-6 žmones, kurie tikrai niekada nesikeičia, o va su darbuotojais jau žaidžiamas konvejeris, kurį jau aprašiau, kai darbuotojai keičiami į pigesnius ir pan.

3. Studentai nori dirbti Enterprise ir be 5000 į rankas niekur neis. Ypač populiari mada – man patinka studenčiokai nesugebantys pasirašyti PHP, MySQl mainų, sukurti lentelių ir svajojantys apie Enterprise lygį, sakydami, kad internetas jiems per prastas. Atsiprašau, bet šiais laikais viskas internete – nėra programų šiais laikais nenaudojančių interneto. Taip, yra idėjinės kovos PHP blogiau už .NET ir pan., bet tu turi atitinkamai ir sugebėti kažką. Enterprise lygyje atlyginimai tikrai didesni, .NET tikrai gauna daugiau Lietuvoje (nebūtinai užsienyje), tačiau man juokingai atrodo toks įsivaizdavimas jaunuolių nemačiusių nieko daugiau Blonskio paskaitų, kurių kokybę jau esu aptaręs.

Pirmiausia siūlau bent pamėgint pachalturint, nueit į tą galų gale uždarbis.lt, pažiūrėt, kas per klientai, kas per projektai. Siūlau išmokti vertinti savo laiką, išmokti būti atsakingu ir planuoti kažką. O tai dabar net savo dienos nesuspėja pasidaryti, universiteto laboratorinių jau nekalbant apie Enterprise projektus.

Dideli atlyginimai irgi prioritetas – pamėgink tu šiais laikais tokius sužavėti atlyginimais 1000 LTL – be šansų. Juokingai graudu.

Juokinga ir tai, kad yra vis dar tokių galvojančių, kad pabaigę universitetą ir niekur nedirbę jie gaus atlyginimą iškart, susiras darbą ir irgi nuo 3k į rankas. Tokį vieną asmeniškai pažįstu.

4. Lietuvos klientai yra išpindėję ir nesusigaudantys rinkoje, norintys pigiai ir gerai, o taip gaila nebūna. Čia nieko naujo – tą pasakys kiekvienas geras ir prastas IT specialistas, tačiau tai yra tiesa. Žmonės paprasčiausiai nesupranta, kad normalios ir kokybiškai suprogramuotos ar panaudojant TVS paruoštos sistemos už 500 LTL neturėsi. Faktas. Jeigu galvojate kitaip, siūlau atsimerkti ir šiek tiek pergalvoti ar tikrai sugebėsite tokį verslą patys išsukti (prižiūrėti el. parduotuvę ar kt.). Jau aš net nekalbu apie tokį pogrindį kaip Uždarbis.lt – kažkada ten lankiausi, specialiai prieš mėnesį ar kada vėl pažiūrėjau – ten tikra „profesionalų“ irštva – kainos nesiekia tūkstančio, paslaugos atliekamos greitai, „kokybiškai“. Tik, kad va publika šešiolikmečiai, chalturčikai, dinginėjantys programuotojai, kurių darbą dažnai reikia perdarinėt nuo 0. Normali įmonė ar normalus užsakovas vargu ar tikrai užsisakinės uždarbis.lt. (čia turbūt daugiausia diskusijų sukels)

Lietuvos užsakovai neretai matydami, kad tai mažesnė įmonė ar mažiau turinti įmonė pradeda mojuoti savo pinigėliais ir aiškinti: įdėk į flash muzikėlė, nors jau ir XXI a. – aš moku pinigus, aš taip ir noriu. Mano supratimu, geras ir profesionalus projektų vadovas vis vien turėtų išsisukti nuo tokios situacijos, tačiau neretai nepavyksta vien dėl noro gauti pagaliau tuos pinigus, nes neretai tokie užsakovai būna dar ne taip užknisę.

Visažinių klientų žiauriai neapkenčiu – vienintelį tokį turėjau, nusirašiau kažkada 700 LTL į minusą sau, nes tiesiog atsisakiau toliau dirbti, tačiau jaučiau malonumą matydamas, kad tas žmogus vienaip ar kitaip prarado aukštas pareigas, o jo svetainė dar metus buvo netaisyta ir nepaliesta po manęs. Įsitikinau, kad ne aš kaltas buvau.

Jau kurį laiką dirbu su užsieniu ir tikslą turiu visiškai atsisakyti lietuviškų projektų ar tik vadovauti komandai dirbančiai ties Lietuvos rinka, tai galiu pasakyti tik tiek, kad pasitaiko ir ten chalturčikai, bet tokius lengva atskirti – groja standartinė dainelė, pigiai, greitai, čia „nesudėtinga, aš žinau“. Vis dėlto neretai užsieniečiai gerbia ir supranta, kad turi daug darbo, moka daug, moka laiku ir patys prisideda visapusiškai prie projekto įgyvendinimo. Dažnai už paslaugas sumokama netgi visa suma ir laukiama savaitė ar mėnuo, kol programuotojas atsilaisvins ir tik tada pradės daryti darbus.

Neišdėsčiau čia visko, ką turiu galvoje, tačiau nenorėjau ir per daug tempti.

Kitoje dalyje apie įmones, kurios dingsta, užkoduotas sistemas ir absurdus bendraujant tarp įmonių. Šiek tiek dar apie pigios mėsos samdymą ir perdaromus projektus po tris kartus bei kvailus klientus.

 

Rašykite komentarą

Komentarai

 • Justinas
  birželio 22nd, 2012 / 23:44
  Atsakyti

  „daug dirbantys ir dirbantys gerai bei turintys tą nusakytą laisvalaikį neturi laiko rašinėti visokias “filosofines” nesąmones Twitter“
  +
  „Galų gale tikriems projektams ir geroms idėjoms reikia kūrybingų, įdomių žmonių“

  WAT :D Jei „filosofinėmis nesąmonėmis“ laikai tik minėtas temas, gal ir galima tame įžvelgti tiesos. Tačiau norėti, kad žmogus būtų kūrybingas, mylėtų savo sritį, tačiau apie ją nediskutuotų, nesigilintų, išskyrus pavestus darbus..? Čia, mano nuomone, ne „nesąmonės“ ir tai ne kenkia, o tik pagelbėja – jei tik viskas savu laiku :)

  • Ričardas Š.
   birželio 22nd, 2012 / 23:48
   Atsakyti

   Diskusijos gerai, bet kartais būtent ten pastebiu nieko neduodančias, bevaises ir kvailas diskusijas, kurios susilaukia labai daug dėmesio, tačiau vis tiek nieko nepakeis, yra tas pats, kas diskutuot Win ar Linux ir t.t. Tiesiog tame nėra prasmės. Čia apie jas ir buvo. Visa kita sutinku su tavim. :)

 • Evaldas
  birželio 23rd, 2012 / 00:11
  Atsakyti

  Zinai releme gyvenime niekada nemaciau kad homo sapens butu pranasesnis uztavo aprasyta urvini:_( tam reikalinga filosofija ir psichologija kad jos galetum palyginti) ir nepamirsk jei nebebus urviniu zmoniu nereikes ir taves:) bet siaip man patiko bet tas pyktis(sarkazmas) jei neklystu kad tave pavadino per brangiu ;) na nepyk bet jis nereikalingas , na cia tik mano nuomone:).
  Del teksto tai keles klaidas pastebejau bet tik viena prisimenu del pasikartojimu vienoj eilutei ar sakyneje venk tupaciu zodziu:)

  • Povilas
   birželio 23rd, 2012 / 07:43
   Atsakyti

   Evaldai, kaip galima teisti autorių dėl klaidų jei tavo paties komentare jų N+K? Čia galima pritaikyti ir programuotojams – svetimą kodą visada peikia (nes dažnai jo tiesiog nesupranta ar nesutinka su kitokiais realizavimo būdais), o patys kartais nesugeba laiku ir kokybiškai padaryt :)

   Šaunuolis, Ričardai, išliejai viską! Lauksim tęsinio :)

   • Ričardas Š.
    birželio 23rd, 2012 / 10:37

    Klaidos mano nepateisinamos, čia jų visur tikrai daug, nes kartais ir antrą kartą nepaskaitai straipsnio :)

 • Ignas
  birželio 23rd, 2012 / 01:55
  Atsakyti

  Ten apie tą 10 valandų pradirbi, o tik 5 apmokamos, tai atrodo lyg mano pavyzdį imtum :D Įsivažiavau aš ir jau efektyviau dirbu. Beje, pilnu etatu dirbant mano atlyginimas bus fiksuotas.

  • Ričardas Š.
   birželio 23rd, 2012 / 10:38
   Atsakyti

   Tai apskritai pavyzdys galbūt primintas tavo situacijos pradžioje – įmonė gerbianti savo darbuotoją prideda bonusus, o ne stengiasi belenkaip jį išnaudoti ar pan. Kitose įmonėse, būna ir dar blogiau.

 • Povilas
  birželio 23rd, 2012 / 11:42
  Atsakyti

  Aš tai kaip tik dabar studentas(dar tik pirmas kursas)- dirbantis programuotojas.Emm, dėl laisvalaiko tai jo tiek nėra, kad pasidomėtum IT naujienomis, aktyviai sportuotum ir dar kažin ką veiktum. Nu bet ne čia esmė, dėl pinigų tai konkrečiai gaidys ale buvau kaip tik užklausęs reddit’e kiek pradedantys programeriai gauna.Atsakymas:

  „in my first job out of uni. I was paid $35k/year which is incredibly low for a Ruby on Rails developer, but the company essentially took a chance on me since I had no professional experience.

  After a month of work at that job, I was sought out by recruiters and ended up shifting to a company that paid twice that amount. Two years of professional Rails experience and I now make $90k/year at a large consultancy.“

  Palyginus su Lietuva, dabar aš gaunu visus 800lt už pusę etato, o jie (google -> 35000$/12 in ltl) 8k litais per mėn. Lietuvoje būti geru programuotoju neapsimoka, o ir motyvacija mažesnė, kai tokie atlyginimai :) Todėl ir mąstai apie Ruby vietoj to žmonių nemėgto, bet visų naudojamo PHP ir bilietą užusienin.Šiaip straipsnis tikrai neblogas:)

  • Mindaugas
   birželio 27th, 2012 / 12:10
   Atsakyti

   JAV gyvenant (priklausomai nuo vietovės) $35.000/year atlyginimas yra mažokas. Šveicarijoje su tokių net nepragyventum.

   Dirbant nuotoliniu būdų, klientų ieškoti palanku ten, kur aukštas pragyvenimo lygis, valiutos kursas. Tokiu atveju lengviau gauti didesnį atlygį už darbą.

  • Audrius
   liepos 31st, 2012 / 14:56
   Atsakyti

   Kai matot atlyginimus, tai turėkit omenyje, kad vakaruose juos visus nurodo su mokesčiais. O pvz. JAV jie ne tokie ir maži, daugiau uždirbant gali ir 50% siekti.

   • Ričardas Š.
    liepos 31st, 2012 / 15:25

    Kaip tik JAV nurodomi atskaičius mokesčius. Tačiau tai galioja, jei ir gyveni/dirbi JAV, kitaip vis vien teks juos susimokėt Lietuvoje.

    Galų gale Lietuvoje sąžiningai veikdamas taip pat atiduodi ~33-34% :)

 • viz3
  birželio 25th, 2012 / 20:10
  Atsakyti

  Hmm… rašantys blogus beigi samprotaujantys apie profesionalumą irgi pakliūva į urvinių kategoriją?:)

 • kavos ekspertas
  liepos 13th, 2012 / 13:41
  Atsakyti

  Super duper straipsniukas! Ir teisingas požiūris išreikštas :)

 • Audrius
  liepos 31st, 2012 / 14:53
  Atsakyti

  Ričardai, apie pigios mėsos ieškojimą nebūčiau toks kategoriškas. Kartais „žali“ ieškomi ir tam, kad iš jų būtų galima padaryti normalų programerį. Gan dažnai pasitaiko programerių, kurie kitose įmonėse būna tiesiog sugadinti ir moka ne programuoti, bet tik kreivą kodą rašyti. Tokiu atveju paprasčiau surizikuoti ir iš žalio išsiugdyti kažką vertingesnio, nei jau išugdytą perauklėti. Tu gi irgi buvai žalias. Nei prestashopo normaliai žinojai, nei sugebėdavai modulį jam suprogramuoti be klaidų ir taip, kad jis iš karto veiktų. Tekdavo vis pataisyti. :) Laiko prasme į tave investuoti teko daug, o ta investicija niekada taip ir neatsipirko. Greitesniam tobulėjimui stipriai trukdė darbas nuotoliniu būdu ir dar kažkokia ten įmonė pasimaišė pažadėjusi tau aukso kalnus. Bet pagal tai ką veiki dabar panašu, kad tau su manimi prasidėti vertėjo. :)

  • Ričardas Š.
   liepos 31st, 2012 / 15:25
   Atsakyti

   Faktas, kad ir taip yra, tačiau didelės įmonės dažniausiai visgi ieško mėsos, o atsirenka tik dalį gerų programuotojų. Ta prasme, pastebiu tendenciją, kad būtent nesistengiama per daug išlaikyt tokių darbuotojų, nes jie su laiku tampa brangūs ir geriau pasisamdyt keletą pigesnių.

   Tai buvo ne įmonė, o mano naivus mąstymas, kad universitetą ir darbą bus labai sunku suderinti. Nors iš tikrųjų pirmąjį pusmetį to tikrai ir nebūčiau gebėjęs padaryt vien dėlto, kad viskas nauja buvo. Dabar padėtis kitokia. O įmonė niekada nežadėjo aukso kalnų – dabar kaip tik problema, kad ji netobulėjo tiek, kiek aš, ir nebeįperka mano paslaugų. :)

 • Webo programuotojas
  rugpjūčio 4th, 2012 / 16:03
  Atsakyti

  1. Dalintis patirtimi nemokamai neapsimoka, geriau pačiam aplenkti kitus ir uždirbti daugiau pinigų. Atviras kodas ir pasaulio gerinimo projektai yra urviniams programuotojams kurie gyvena ir dirba pas mamą palėpėje.

  2. Įmonės samdo studentus, nes jų darbams atlikti pakanka studentų. Kam reikia patyrusio programuotojo žinių rašant uždaro vartojimo appsą kuris turės 20 vartotojų (sandelio apskaitos appsas) ar kuriant el. parduotuvę kurios lankomumas geriausiu atveju bus 50 lankytojų per dieną?? Jei tu būtum įmonės vadovas ar mokėtum 4 kartus didesnę algą seniorui kuris rašys optimizuotą kodą, kai to daryti nereikia?? Klientai mato tik aisbergo viršukalnę, o pats projektas dažnai būna baigtas, užsakovas subankrotavęs iki iškylant į paviršių visam aisbergui.

  3. Šis punktas vėlgi yra universalus ir pritaikomas daugeliui populiarų profesijų. Visi pažystame nors vieną mergaitę kuri studijuoja verslo vadybą ar ekononimą ir galvoja, kad 22 metų bus paskirta vadovauti įmonei ar banko vadove. Studentams siūlyčiau džiaugtis jei kokia įmonė jus pasiimtų 1 metams neapmokamo „internship“ (kai tai daro didelės korporacijos užsienyje), nes iš mano patirties nepatyrę darbuotojai įmonei atneša tik nuostolius, kuriuos iš savo kišenės apmoka vadovai.

  4. Lietuvos klientai yra tokie kaip ir visur. Džiaukitės, kad gyvename vienoje pigiausių šalių pasaulyje (palyginkite pragyvenimo lygį Afrikos ar Azijos sostinėse) ir outsourcinti pigių darbų nėra kur – netgi kiniečiai ir pakistaniečiai programuotojai dirba už panašias ir didesnes kainas. 500-800 Lt yra normali kaina už svetainę kurios CSS sukarpyti galima per valandą (75% įmonių svetainių). Vienintelė problema, tuos pinigus išsimušti laiku, o ne po metų.

  Nustokite niekinti, menkinti Lietuvą ir kartu save, nes žmonės visur vienodi. Tie patys užsienio klientai yra paprasčiausi skriagos piginykai kurie nenorėjo mokėti vietiniams normalios kainos ir kreipėsi į jus, kad padarytumėte 3 kartus pigiau. Jūs esate jiems nuolaidesni, nes jūsų burnos užkištos jų eurais :)

  • Ričardas Š.
   rugpjūčio 4th, 2012 / 22:40
   Atsakyti

   Dėl užsienio klientų nedrįsčiau taip kategoriškai teigti, mat konkrečiai jiems mano valandinis įkainis atitinka daugmaž bendrą lygį. :)

Tęsdami naršymą sutinkate su slapukų (angl. cookies) naudojimu. daugiau...

Slapukai (angl. cookies) naudojami sukurti patrauklią ir patogią vartotojo sąsają ir užtrikina geriausią naršymą. Spausdami "Sutinku" sutinkate su slapukų naudojimu šioje svetainėje.

Užverti