Ar tinklaraščiai buvo tik mada ir kokia jos išliekamoji vertė?

Jau beveik praėjo 3 metai (žiūrint pagal metus archyve, o dar įskaitant įrašus nežinau.lt) kaip rašau tinklaraštį, be to savo jėgas išsprendžiau išmėginti ir tarptautinėje erdvėje. Tačiau pasigendu tiek senųjų tinklaraščių gigantų ar užkietėjusių tinklaraštininkų, tiek naujų ir įdomių blog’ų Lietuvoje.

Nenoromis susidaro toks įspūdis, kad prieš daugiau nei metus vyravęs tinklaraščių bumas tebuvo mada, kuri kaip visos jos greitai pakilusios, greitai ir nuslūgsta. O galbūt tai išorinės problemos, tokios kaip, sunkesnis finansinis periodas, kuris savaime atima daugiau laisvo laiko iš gyvenimo ir žmonės tiesiog nebeturi nei noro (depresinės nuotaikos), nei laiko (darbas, viršvalandžiai, išgyvenimas) dėstyti savo mintis plačiajai interneto erdvei.

Dar dabar su nostalgija atsimenu laikus, kai nežinau.lt turėjo savotišką naujienų portalo tinklelį – iš ryto vienas įrašas, per pietus trumpesnis, vakarėjant nuorodų kratinys į įdomius skaitinius, o vakare ir visų taip laukiama Blogorama. Tuomet tikriausiai užsisakę tiek RSS srauto naujienų, kiek esu sukaupęs aš nebūtumėte nieko kito veikę, kaip tik skaitę vis pasirodančius įrašus Google Reader skaityklėje.

Taigi ar su vis silpusiomis nežinau.lt galimybėmis (Lietuvos tinklaraščių savotiškas motina/tėvas) kartu subliuško ir likusi dalis. Kažkaip viskas labai panašiai sutapo. Kai nežinau.lt nustojo karštligiškai kepti vieną įrašą po kito tinklaraščių padangėje išliko tikrieji fanai ir tie, kuriems rašymas iš tikrųjų buvo malonumas ir savirealizacija. O tuo tarpu Lietuvos įmonės ir marketingo specialistai pavėluotai, mano nuomone, užuodė puikias perspektyvas Web 2.0 pasaulyje, kur ne vien viskas gražu, bet ir socializuojasi.

Kas liko dabar? Vienas kitas tinklaraštis apie IT naujienas, kurie dažniausiai taikosi į naujienų portalų stilių, keli asmeniniai tinklaraščiai, kur įrašai pasirodo į mėnesį kartą ar dar rečiau. O iš tikrųjų tai liko tik keletas įdomių skaitinių, nes tie minėti IT naujienų blog’ai niekas daugiau kaip neitin sėkmingi naujienų portalai besisukantys ant WordPress ar panašios platformos.

Todėl tuomet belieka iškelti klausimą ar per tuos metus parašyti įrašai turi bent kokią nors realią gilesnę prasmę ir vertę? Taip, žmonės išmoko reikšti mintis kitaip, jie tobulėjo kaip asmenybės, bet ar ta informacija tik liks dūlėti nieko neliečiama lietuviškame internete ar vis dėlto pasitarnaus kuriant naujas idėjas, mokantis iš kitų klaidų ir pan.

Ar tai buvo mada? Ar iš tos mados buvo kokia nors nauda platesne prasme? Kokia jūsų nuomonė?

Rašykite komentarą

Komentarai

 • eeeeee
  gruodžio 7th, 2010 / 06:16
  Atsakyti

  O tai kokia dar turi būti ta „išliekamoji vertė“? Kokio fundamentalumo įrašus reikia daryti, kad jie turėtų „išliekamąją vertę“ bent po poros savaičių po pasirodymo? Gyvenimas, pasaulis labai dinamiški, viskas juda, kažkas atsiranda, kažkas nueina nuo scenos. Technologijos nuolat kinta, įvykiai griūna srautu, kažkokia naujiena paskelbta rytą, vakare jau būna pasenusi. Klausimas – ar vertinga pati ta „išliekamoji vertė“? Kam jinai reikalinga? Nebent kokį nors nykstančių lietuviškų sutartinių tinklalapį įsteigtum. imho.

  • Dalius
   gruodžio 7th, 2010 / 08:34
   Atsakyti

   Yra dalykų, kurie nesikeičia. Pvz.: žmonėms įdomu kuo skiriasi anuiteto metodas nuo linijinio imant paskolą http://www.google.lt/search?q=anuitetas+vs+linijinis ir taip bus dar laaaabai ilgai (bent jau tol kol egzistuos pinigai).

   Pasaulis tegu būna dinamiškas, bet jis toks yra tik dėka fundamentalių dalykų, kuriais galima pasiremti.

 • Dalius
  gruodžio 7th, 2010 / 08:42
  Atsakyti

  Mano mėgiamiausi tinklaraščiai yra tie, kurie parašo po įrašą per mėnesį arba net dar rečiau, nes autoriai dažniausiai galvoja, ką rašo. Aišku koreliacija dar nereiškia priežastingumo ir pasitaiko išimčių, bet nedaug jų turbūt.

  Ir taip tai tikrai buvo mada, bet tinklaraščiai niekur nedings.

 • Skotas
  gruodžio 7th, 2010 / 09:12
  Atsakyti

  Manau buvo nemazai tokiu, kurie rase del mados – „nes visi taip daro“. Bet tokie greit atsisijoja, nes rasyt vien del mados nemalonu ir sunku.

 • shiny
  gruodžio 7th, 2010 / 09:30
  Atsakyti

  as tai tikiu i naturalius svyravimus (:
  taip, naturalu, kad kai tik atsirado blog’ai tai buvo daugiau juos rasanciu. bet tie, kurie del mados raso tai dazniausiai ir sukuria maziau vertingus ar idomius irasus, todel jei jie ir atsisijojo po kurio laiko – ar tikrai didelis praradimas?
  isliekamoji verte – sutinku su eeeeee – ar is vis jos verta ieskoti? taip, yra irasu kur kazkoki fenomena arba know-how gali atrast ir daznai pravers, bet kasdieniniai pakalbejimai…
  as asmeniskai pradejau reciau rasyti nes is pradziu rasiau apie gyvenima ir nuotykius svedijoj, bet jau kaip ir baigesi keistenybes arba ju nebepastebiu, atsirado daugiau darbu ir kasdienybes (: bet vistiek stengiuos karts nuo karto brukstelt jei kas ypatingo nutinka. o tame fronte – irgi naturalus svyravimai – arba vyksta viskas is karto, arba nicnieko. nemanau, kad man vienai taip.

 • praeivis
  gruodžio 7th, 2010 / 10:44
  Atsakyti

  Tie kas rašė dėl savęs taip ir teberašo ir niekur jie nedingo.
  Tie kas rašė dėl mados išėjo į twitter ar facebook nes ten dabar madingiau suktis.
  Likusieji nustojo rašyti greičiausiai dėl to, kad tinklaraščių auditorija smarkiai sumažėjo. Kokia prasmė rašyti jeigu nėra skaitančiųjų?

  • Ričardas Š.
   gruodžio 8th, 2010 / 08:09
   Atsakyti

   Na, mano šį tinklaraštį skaito taip pat ne per daugiausia nuolatinių skaitytojų, tačiau rašau ne vien dėl populiarumo ar panašių dalykų, o dėl savo tobulėjimo ir naujos patirties. Galbūt tai taip pat šiokia tokia motyvacija dirbti, judėti. Nežinau, kaip kitiems.

 • Rokas Arbušis
  gruodžio 7th, 2010 / 11:04
  Atsakyti

  ar šis postas kalba tik apie IT temos tinklaraščius? nes pagal skaičius tai tik taip.
  ir aš pastebėjau šioje temoje nuosmūkį. tačiau to nesiečiau su nezinau.lt. ne vienatokio įtaka kitiems, o ir vienątokį įtakojo visuotinis sąstingis.

  • Ričardas Š.
   gruodžio 8th, 2010 / 08:07
   Atsakyti

   Ne, niekas nesieja nežinau.lt įtakos su nusmukimu. Tiesiog, manau, tinklaraščio eiga gerai atspindėjo ir visą IT blog“ų tendenciją vyravusią aplink. Iš pradžių visi lyg be galvų dėjo turinį ir rašė, vėliau viskas rimo, rimo, o dabar iš vis tik dulkės be skraido aplink. :)

 • šifruotojas
  gruodžio 7th, 2010 / 12:46
  Atsakyti

  Kažin, ar tinklaraščiai turi kokią nors išliekamąją vertę. Ar šitas įrašas turi? O kad ir tas pats nezinau.lt – matyt nedaug bus tokių skaitytojų, kurie norės naršyti po senus įrašus apie senus kitų blogų įrašus, apie kažkokias kažkada egzistavusias programas arba kažkieno, atleiskite, suvarytą nuomonę apie jas. Daug iš tikrųjų reikšmingų dalykų tuoj pat užmirštama ir nukeliauja į nebūtį, o čia tikėtis, kad kažkieno papezėjimai „išliks“ būtų tikrai naivu. Galvoju, jie tikrai ne svarbesni už šeimos fotografijų albumus, kuriuos pakiša žiūrėti, kai nori „išpravodyti“ užsibuvusius svečius. 99,99% tinklaraščių galėtų susidėti iš vieno – šiandienos – įrašo. Kiti įrašai galėtų būti automatiškai ištrinami.

 • altajus.net » Blog Archive » Trumpai apie ateitį
  gruodžio 7th, 2010 / 16:49
  Atsakyti

  […] toks pradėjo kalbą apie tinklaraščių likimą. Panašia tema prabilo Ričardas. Susimasčiau ir aš apie altajus.net blog’ą. Po dviejų mėnesių bus 3 metai kaip […]

 • Evaldas
  gruodžio 7th, 2010 / 21:19
  Atsakyti

  Niekada neskaičiau lietuviškų IT blogų, nes absoliuti jų dauguma yra super „žemo lygio“, lyginant su užsieniu. Visą mane dominančią informaciją susirandu ir taip. Bloguose ieškojau žmonių gyvenimo. Deja, bet dabar jo beveik nebelikę. Bet kita vertus tai gerai – beveik nebeatidarau Googe Reader’io ir sutaupau kokią valandą laiko per dieną. Bent jau man lietuviška blogosfera yra arti bedugnės – dauguma rašančiųjų atsibodę dėl įrašų „tas per tą patį“, o įdomiai rašančiųjų (įdomiai man) neatsiranda.

  Visgi manau žmonės grįžta į pirmines prieš blogus buvusias bendruomenes – forumus ir socialinius tinklus (Facebook’as atėmė labai didelę blogus skaitančiųjų dalį).

  • Ričardas Š.
   gruodžio 8th, 2010 / 08:13
   Atsakyti

   Šiuo metu nebedrįsčiau taip teigti. Ta pati padėtis iš tikrųjų yra ir užsienyje. Daug tinklaraščių palikti likimo valioje vien dėl to, kad jau generuoja paspaudimus iš lankomumo ir jų autoriai nuėjo „kepti“ kitų produktų – tinklaraščių panašiomis temomis. Taip pat ir turinio atžvilgiu, jeigu anksčiau perskaitydavau gal bent 10-20 geros kokybės įrašų per dieną, tai šiuo metu tėra vos 3-4 per dieną ir tai iš tų pačių kelių tinklaraščių.

   Iš kitos pusės sutinku, kad trūksta dažnai unikalumo ir pan. Vis gi su laiku tobulėjama, ar ne? :)

 • Ar rašymas yra miręs? 2 dalis
  gruodžio 15th, 2010 / 11:28
  Atsakyti

  […] Ričardas Šmaižys naujausiame savo įraše klausia: „Ar tinklaraščiai buvo tik mada ir kok…. Nežinau ar sąmoningai, ar taip gavosi netyčia, bet įrašo pavadinime pavartotas būtasis laikas, kuris leidžia numanyti, kad, autoriaus nuomone, tinklaraščių bumas jau praėjo, jie nebėra mada, populiarūs, geri, įdomūs ir dažnai rašomi. Tokios nuostatos įžvelgiamos ir pačiame tekste. […]

 • Originalas
  sausio 9th, 2011 / 14:58
  Atsakyti

  Yra kokybė ir yra kiekybė.. tai tinklaraščių skaičius vis dar sparčiai auga ir mada tampa masinė. :) Na, o ar daugėja skaitomų, tai reiktų pirma labai didelį tyrimą padaryti, daugumą pravertus, kad kažką nuspręsti. Daugiau tinklraščių, dar sunkiau surasti įdomius. Taip pat didesnis populiarumas reiškia tik tą, kad tik daugiau eilinių žmonių prisijungia, o pirmiausiai autoriui reikia turėti apie ką rašyti.. nes kitaip tai liks tik facebook, kur kiekvienas savo profilį turi, bet tik retas prie turi dar ir kažką įdomaus parašyti…

  • drabuziu kabyklos
   spalio 6th, 2014 / 10:05
   Atsakyti

   Anksciau viskas buvo rasoma i zurnalus ir neprofesionalui buvo sunku praslysti, o siais laikais gali rasyt ka nori….ir tam nereikia net elementaraus supratimo

Tęsdami naršymą sutinkate su slapukų (angl. cookies) naudojimu. daugiau...

Slapukai (angl. cookies) naudojami sukurti patrauklią ir patogią vartotojo sąsają ir užtrikina geriausią naršymą. Spausdami "Sutinku" sutinkate su slapukų naudojimu šioje svetainėje.

Užverti