Ateityje gali tekti mokėti už naudojimąsi kompiuteriu

Microsoft logotipas

Verslo naujienų portalas VZ.lt rašo, jog Microsoft kompanija užregistravo „kompiuterio naudojimosi už valandas“ modelio patentą. Pagal tokį planą kompiuterinė technika būtų parduodama už simbolinę kainą arba atiduodama visiškai nemokamai, tačiau tektų mokėti už programas, kompiuterio galimybės juo naudojantis. Teigiama, kad valandinis mokestis priklausytų nuo kompiuterio techninių galimybių ir naudojamos programinės įrangos ar jos sudėtingumo.

Už dviejų branduolių procesorių, vidutinę vaizdo plokštę ir naudojimąsi biuro programomis žmogui reiktų sumokėti apie 1 USD. Tokius paketus siūlydama Microsoft tikisi išspręsti, jų manymu, esančią problemą, kai žmonės pirkdami kompiuterį iškart nusiperka tik retkarčiais naudojamos įrangos taip švaistydami pinigus. Tačiau atlikime elementarius matematinius skaičiavimus ir pažiūrėkime, ar iš tikrųjų apsimoka naudotis tokiu kompiuteriu.

Visų pirma, tarkime, kad esame kiek pažengę vartotojai ir mums reikalingas šiek tiek geresnis kompiuteris – pakelkime valandinį mokestį iki 1,5 dolerio už valandą. Taip pat mes kompiuteriu naudojamės nei daug, nei mažai apie 6 valandas per dieną (ir darbas, ir laisvalaikis). Per vieną dieną mums tektų sumokėti: 9 dolerius, per savaitę – 63, per metus – 3285. Prisiminkime, kad ši kaina pateikta doleriais, todėl litais gautumėme pagal šios dienos duomenis apie 8045.29 LTL.

Manau, daugiau skaičiavimų nebereikia? Aš galiu nusipirkti keturgubai galingesnį kompiuterį už vos 4 000 Lt, taip pat prisipirkti legalios programinės įrangos už dar 2 000 lt ir vis tiek tai sudarys tik 6 tūkst. lt.

Žinoma, sutinku, kad toks drastiškas dalykas kaip valiutos konvertavimas gal ir netikslus, tačiau, tarkime, kad per metus išleisime tuos pačius 3285 Lt. Šiandien minėto galingumo kompiuterį galime nusipirkti už mažiau nei 2 000 Lt kartu su legalia operacine sistema, taip pat nusipirkti įvairių biuro ir kitokių programų rinkinių ir vis vien pirkdami savo kompiuterį sutaupysime, nes jį naudosime bent 2-3 metus.

Kita vertus, kas mokės už „nemokamų“ kompiuterių remontą, pakeis sugedusias dalis, kas tvarkys programinės įrangos gedimus. Ir trečia, abejoju ar žmonės nenorės turėti savo asmeninio kompiuterio, kurį pirko už savo pinigus ir gali laikyti savo nuosavybe.

Taip pat verta paminėti, kad šių dienų rinkoje klesti Atvirojo kodo programos, už kurias nereikia mokėti nė cento.

Ar Microsoft planas utopinis ar vis dėl to vertas dėmesio?

Rašykite komentarą

Komentarai

 • Martynas INFOSPALVOS
  sausio 5th, 2009 / 17:18
  Atsakyti

  Planas – geras, realizavimas kiek prastokas. Microsoft žaidimų konsolė Xbox buvo ir yra parduodama už mažesnę kainą nei ją kainuoja pagaminti, gamintojas atsiima per žaidimus. Tas pats su spausdintuvais, naujas, pilnai užpildytas spalvotas lazerinis spausdintuvas yra pigesnis, nei jo kasetės. Daugelis aiškina, kad tie spausdintuvai turi nepilnai užpildytas kasetes, bet realiai esu pats išbandęs – skirtumo tarp naujai perkamų ir esančių su nauju printeriu nepajaučiau.

  Žiūrint į pradinę mintį – kiek iš Lietuvaičių perka orginalius žaidimus? Mažuma. Visos šios idėjos stringa tokiuose kraštuose, kaip Lietuva, bet užsienį tai greičiausiai pritaps. Manau, kad prieš paleisdami produktą į rinką Microsoft atlieka tokius pat skaičiavimus, kaip ir kiekvienas iš mūsų – kažkas patrauklaus visgi bus.

 • Ričardas Š.
  sausio 5th, 2009 / 17:27
  Atsakyti

  Bet pripažinkim, dabar siūlomos kainos per didelės – ir tai čia tik eiliniam vartotojui kompiuteris, o ką daryti tam, kuris norės žaist ateities žaidimus – kiek jis turės sumokėti?

 • Kreativas
  sausio 6th, 2009 / 17:53
  Atsakyti

  Jei Microsoft savo programinei įrangai įvestu naudojimosi mokestį, tuomet mes naudosimes Linux’ais.

 • Laimys
  sausio 7th, 2009 / 21:38
  Atsakyti

  to Keativas
  Pritariu, nors ir taip jau naudojuos :)

 • banditaz
  sausio 7th, 2009 / 21:47
  Atsakyti

  Tai galiotų tik tuo atveju, jei parduodamas kompiuteris su MS OS ir kita programine įranga. Antraip, kaip MS gali turėti teisę į visus pasaulio kompus? ;)

  Ir žmonės nebepirks MS produktų, pasirinks sparčiai tobulėjančias Linux alternatyvas. Manau, kad iki tokio projekto įgyvendinimo turėtų būti minimum koks pora metų, tai per tiek laiko galima ir kalnus nuversti Linux distribucijų kūrėjams, idant „out of box“ vartotojas tai pamėgtų :)

 • Ričardas Š.
  sausio 7th, 2009 / 21:49
  Atsakyti

  Na, manau, čia galima Microsoft susitarimas su kokiomis nors kompiuterių gamintojų kompanijomis, kuriems Microsoft iš anksto apmokės kompiuterių techninę įrangą, o patys vėliau gaus pelną iš to naudojimosi. :) Sunku pasakyti.

 • Aivaras
  vasario 8th, 2009 / 22:00
  Atsakyti

  uj nesamone kvadratu :) tikrai tureciau daug daugiau islaidu nei naudos.

Tęsdami naršymą sutinkate su slapukų (angl. cookies) naudojimu. daugiau...

Slapukai (angl. cookies) naudojami sukurti patrauklią ir patogią vartotojo sąsają ir užtrikina geriausią naršymą. Spausdami "Sutinku" sutinkate su slapukų naudojimu šioje svetainėje.

Užverti