Google Chrome OS – III dalis

Google Chrome logotipas

Skaitykite II dalį.

Kuo Google Chrome OS kitokia?

Visų pirma, tai operacinė sistema paremta naršykle – tokio tikro ir ambicingo bandymo sukurti operacinę sistemą jau ilgai nematėme. Ji kitokia vien jau savo pareiškimas ir platforma. Iš dalies jau dabar Google Chrome naršyklė su savo naujausiomis galimybėmis galime vadinti minimalia operacine sistema (OS): ji turi atskirus procesus, kuriuos panašiame į „Task Manager“ langą Windows sistemoje galime užverti atsitikus „nelaimei“ ar stebėti veikimą.

Dar įdomesnė šios operacinės sistemos savybė ta, jog mūsų kompiuteriai tampa interneto dalimi – jie savotiški serveriai. Visas programų apdorojimas vyks mūsų kompiuteriuose, t.y. Javascript paleidimas ir kt. naršyklės principu atliekami vartotojo kompiuteryje. Mes tampame tikru interneto debesimi. Bet ar mūsų kompiuteriai pakankamai galingi iškart apdoroti internete esančių tarnybų duomenis, tarkim, atidarytus el. paštu, RSS srauto skaityklės, kalendoriaus, keleto paprastų puslapių langus. O ir interneto sparta turi būti pakankamai visų procesų veikimui užtikrinti.

Trečia, saugumas. Pristatant Google naršykle džiaugėmės naujausiomis saugumo perspektyvomis ir priemonėmis: izoliuotomis kortelėmis, „Sandbox“ technologija ir t.t. Google kūrėjai turi pakankamai fantazijos ir išteklių, kad galėtų OS perkurti iš naujo užtikrindami daugiau saugumo priemonių vartotojams. Vien tai, jog OS Atvirojo kodo, jau suteikia saugumo garantą – visos pastebėtos klaidos ar trūkumai bus šalinami greičiau.

Ketvirta, sparta. Tai bene pats svarbiausias dalykas man asmeniškai. Operacinė sistema yra tik priemonė pasiekti ar padaryti tai, dėl ko aš sėdžių prie kompiuterio. Ji neturi trukdyti, stabdyti darbo ar kitaip turėti tam įtakos. Greitas užsikrovimas, greitas veikimas palengvina darbą ir suteikia daugiau malonumo bei mažiau kančių darant kažką svarbaus. Smagu girdėti, jog Google teigia sukursianti sistemą, kuri akimirksniu užsikraus ir apskritai pamiršime, kad ją naudojame. Būtent toks ir turėtų būti visų OS tikslas – išlikti nepastebėtomis, žmogus turi dirbti ir daryti viską taip, kaip nori, o OS jam turi tai leisti.

Penkta, skaitydamas apie tolimesnes tendencijas Google Chrome OS aš įsivaizduoju daugybės priedų diegimą. Tie priedai, žinoma, bus sukurti eilinių vartotojų, todėl atitiks svarbiausius poreikius ir net išskirtinius reikalavimus. Tiesą sakant, naršyklėje tų priedų naudoju mažiau, tačiau tinkami priedai operacinėje sistemoje visada praverčia ypač kai jie sukurti galvojant apie vartotoją. Esu net įsitikinęs, jog dėl šios priežasties naršyklė Google Chrome vis dar neturi savo priedų – juos bus mėginama kažkaip kitaip suderinti su pačia sistema, kas turėtų užtikrinti stabilesnį veikimą ir suasmeninimo galimybes.

Manau, kad Google suteiks nemažai galimybių naudojantiems jos tarnybas, kad ir tas pats Google Gears, kuris leidžia tvarkyti dokumentus, tikrinti paštą ir kitą informaciją atsijungus nuo tinklo. Visos Google tarnybos turėtų veikti sparčiau, būti geriau suderintos su šia sistema.

Google Chrome OS jau vien kitokia dėl to, jog Google. Tai primena man minėtą Apple madą, kurią šiokią tokią naudoja ir Google. Naudodamasis šia OS tu žvelgi į gyvenimą kitaip – esi novatorius ir išradėjas, bent jau kažką tokio įsivaizduoju būsiančiose paieškos lyderės reklamose arba pristatyme.

Galimi trūkumai arba neaiškumai

Vienas dažniausiai užduodamų klausimų internete, kaip bus su kitomis programomis. Ar galėsime jas paleisti ir laisvai naudotis. Gerai, tarkime, antivirusinės nereikės, bet kaip mano kitos mėgstamiausios programos – negi viskas taip ir bus patalpina internete? Klausimas tikrai vertas dėmesio, o oficialaus atsakymo kaip ir nematėme, bent jau kol kas. Įdomu, kaip Google Chrome OS kūrėjai sugebės išspręsti šią problemą.

Žinoma, apie Photoshop ir kitas panašaus pobūdžio programas kyla dar daugiau klausimų, bet juk Google Chrome OS yra angliškai „WebOS“ – interneto operacinė sistema – kam jai Photoshop ir panašūs dalykai. Jeigu Google vis dėl to po mažųjų „netbook“ kompiuterių mėgins keliauti toliau į asmeninių kompiuterių (PC) rinką, jie turės su šia problema susidoroti. Arba to net nereikės daryti – programos persikels į internetą, o kompiuteryje liks tik tam tikri, sudėtingiausi elementai, reikalaujantys daugiausia kompiuterių resursų. Tai tuo pačiu būtų naudinga ir pačioms kompanijoms – nebereiktų skųstis nuolatiniu piratavimu.

Tikros programos, diegiamos į kompiuterius, reikalingos ir tam, kad panaudotų išorinius arba integruotus kompiuterio elementus – spausdintuvas, kortelių skaitytuvas, kolonėlės, skeneris bei kiti įrenginiai. Nereiktų pamiršti ir įvairių kamerų.

Kita, nemažiau aktuali problema paprastiems vartotojams – žaidimai. Tačiau ir čia drįstu klausti ar kas nors su savo „netbook“ ir tokio dydžio ekranu žaidžiate kompiuterinius žaidimus, kaip GTA IV ar pan.? Abejoju, tačiau problema taip pat išlieka PC vartotojams, kurie nori visą savo nusipirktą „geležį“ išnaudoti. Apskritai žmonės mėgsta išnaudoti savo kompiuterio resursus vienam ar kitam.

Google pasirinktas vardas savo operacinei sistemai yra ir savotiškas trūkumas. Daugelis eilinių kompiuterių vartotojų negali atskirti arba įvardyti, kas yra naršyklė, o kas operacinė sistema. Šiuo atveju operacinės sistemos pavadinimas sutampa su naršykle, kas vartotojams gali būti neaišku ar nesuprantama, o tai ko nesupranta – dažniausiai nenaudoja. Man asmeniškai tai problemų nesudaro.

Paieškos lyderė bei kitų tarnybų valdytoja nėra dar susidūrusi su vartotojų klausimų antplūdžių ir nėra teikusi daug pagalbos jiems (angl. support). Kaip tokia įmonė susitvarkys su daugybe klientų, kurie net ir dėl techninių neveikiančių dalykų vis tiek kaltins Google. Tas pats yra ir su Microsoft, nors naudojama nesuderinta kompiuterinė įranga ir kai ji neveikia, kaltinama tik Microsoft.

Kitas klausimas, OS išvaizda. Ją reikia ištobulinti taip, jog ji būti visiškai kitokia nuo Windows, tačiau tuo pačiu tiek kartų geresnė, paprastesnė ir suprantamesnė. Linux sukūrę panašią į Windows išvaizdą tik pralaimėjo – paprastiems vartotojams viskas atrodo taip pat, tik kad niekas neveikia, viskas kitose vietose – ne taip, kaip jie pripratę matyti. Reikia kažko naujo ir išsiskiriančio, tačiau aš manau, kad OS išvaizda bus tokia, kaip dabar atvėrus Chrome naršyklės langą ir jį padidinus per visą ekraną. Tie „neseniai lankytų puslapių“ paveikslėliai bus savotiškos piktogramos ant darbalaukio. Na, bet palauksime oficialių ekrano nuotraukų ir tada jau galėsime spręsti, kas ir kaip.

Kol kas taip ir lieka neaišku ar jau po metų turėsime pilnai funkcionuojančią OS ir ar ji bus skirta tik „netbook“ kompiuteriams ar vis dėl to sulauksime ir AK versijos. Kai kurie netikslumai gali paaiškėti jau ateinančiais mėnesiais, kai sistemos kūrimas įsibėgės, dabar lieka tik laukti ir stebėti situaciją, kaip viskas keisis.

Daugiau skaitykite kitoje dalyje…

Rašykite komentarą

Komentarai

 • Povilas
  liepos 22nd, 2009 / 15:44
  Atsakyti

  Kadangi man patinka tavo tinklaraštis ir jį skaitau, norėčiau išsakyti keletą pastabų, ką aš tavo vietoje daryčiau kitaip. Šitoje straipsnių serijoje tu daug analizuoji ir filosofuoji, apie OS, kurios net nėra vizualaus vaizdo. Tikrai manai, kad skaitytojams įdomu skaityti ilgus kilogramus teksto be paveiksliukų, vien tam, kad sužinotų, ką tu manai apie Google Chrome OS? Nors man pati tema yra įdomi, aš pavyzdžiui vos prisiverčiau perskaityti visą straipsnį. Ir tai daugiau prabėgau, negu perskaičiau.
  Nežinau, galbūt tik man taip atrodo, bet norėtųsi straipsniuose daugiau faktų arba tikrų istorijų iš praktikos, negu pamąstymų iš savęs. Pvz šioje serijoje galėtum pacituoti kokių nors žmonių nuomones apie Chrome OS ateitį, padaryti kokią apklausą susijusia tema, na kažkas tokio.

  P.S. Mano tinklaraštis irgi dažnai nukenčia nuo „sausų“ straipsnių, bet kaip tik išeina, stengiuos, kad skaitytojams neprailgtų skaitymas kad ir ilgų straipsnių.

  P.P.S. Čia nepriimk kaip kritiką, čia tiesiog draugiški patarimai, vardan to kad tavo tinklapis klestėtų ;)

 • Ričardas Š.
  liepos 22nd, 2009 / 20:29
  Atsakyti

  Konstruktyvią kritiką aš priimu :) ir sutinku su tavo nuomone, na, bet su laiku tobulėjam, mėginsim tvarkyti viską. :)

  Iš kitos pusės visa rašinių serija parengta pagal 80-90 šaltinių – tiksliau perskaičius juos, informacija apibendrinama ir kartu pateikiama mano nuomonė su intarpais.

 • Google Chrome OS – IV dalis | Ričardas Šmaižys
  liepos 23rd, 2009 / 09:02
  Atsakyti

  […] Ričardas Šmaižys Straipsniai apie informacines technologijas, literatūra ir asmeninė nuomonė. Informacija « Google Chrome OS – III dalis […]

Tęsdami naršymą sutinkate su slapukų (angl. cookies) naudojimu. daugiau...

Slapukai (angl. cookies) naudojami sukurti patrauklią ir patogią vartotojo sąsają ir užtrikina geriausią naršymą. Spausdami "Sutinku" sutinkate su slapukų naudojimu šioje svetainėje.

Užverti