Kodėl nėra gerų lietuviškų knygų apie programavimą?

Kažkada dar buvau naivus ir tikėjausi, kad pirkdamas lietuvių autorių knygas apie programavimą padedu ne tik jiems šiek tiek užsidirbti, bet ir pats šio to išmoksiu. Tačiau, kaip tikriausia jau supratote, padėtis pasirodė visai kitokia.

Nusipirkęs kelias knygas iš pradžių galvojau, kad programavimas išties sunkus dalykas, tačiau paskaitęs keleto užsienio autorių knygas, supratau, kad tai tiesiog lietuviškų knygų prasta kokybė. Todėl savo knygų lentynoje atradęs tas knygas ir iš naujo jas peržvelgęs vis dar tebematau tas pačias problemas, kaip ir prieš kelis metus.

Pirma idėja, kuri man kilo, perskaičius autorių pavardes – tai, kad dauguma jų dėstytojai dirbantys universitete ir realiai mažai susiduriantis su tikru darbu, tikru programavimo ir problemų sprendimu šiuolaikinėje rinkoje.  Netobulėjantis savo profesijoje žmogus gali perteikti tik dalį informacijos, kurios panaudojimo principai ar būdai galbūt jau paseno prieš dešimt metų. Atkreipkite dėmesį, kas rašo knygas užsienyje. Tai didžiausių ir populiariausių kompanijų programuotojai, IT konsultantai ir specialistai, kurie per savo karjerą sukaupė daugybę žinių, kuriomis dalinasi tose knygose. Kartais net atrodo, kad tos knygos rašymas jiems neteikia pelno. Lietuvoje kol kas knygas teberašo save pirmaisiais IT specialistais Lietuvoje laikantys žmonės, kurių žinios, mano asmenine nuomone, nebeatitinka realybės.

Antra problema tai klaidingas mąstymas, kad jeigu moki programuoti, tai gali ir mokyti to kitų. Kad galėtum mokyti turi gebėti išaiškinti temą ne tik, kad ją pats suprastum, bet kad ir kitiems nereiktų galvos sukti pusę valandos, ką tu tuo sakiniu norėjai pasakyti ar iš vis apie ką čia eina kalba.

Be žmogiškųjų faktorių galime įžvelgti ir tam tikrą painiavą su lietuviškais terminais. Iš tiesų lietuviškai parašyta (ar tuo labiau išverstą) knygą sunkiau skaityti dėl naudojamų terminų ar netikslių vertimų, kurie iškreipia suvokimą ir trukdo suprasti pateiktą medžiagą bei pavyzdžius. Žinoma, paprasta kaltinti paprasčiausius žodžius, tačiau kalba kaip ir gera programa ar svetainė turi būti prižiūrima ir nuolat atnaujinama – stengiamasi pateikti kuo tikslesnius vertimus ir terminus besidomintiems žmonėms.

Dar viena tikriausiai opiausia problema – maža Lietuvos rinka informacinių technologijų tematikos knygoms. Jeigu angliškas perka visas pasaulis (ypač kai yra internetas ir el. parduotuvės), tai pas mus jeigu parduodami vos keli šimtai knygų apie programavimą, jau kalbama apie aukštus rezultatus. Nemažą įtaką daro ir padidėję mokesčiai už autorinius honorarus, kai rašyti knygas (tiek literatūrines, tiek mokslines) tiesiog nepasimoka, jei tai darai siekdamas užsidirbti bent šiek tiek.

Iš kitos pusės, knyga parodo tam tikrą autoritetą ir tavo, kaip specialisto, galimybes bei gebėjimus, tačiau, matyt, tokie dalykai šioje rinkoje taip pat neverti kruopštaus darbo ir naujos knygos išleidimo.

Bet, manau, kad vis populiarėjant elektroninėms skaityklėms ir elektroniniam popieriui pamažu sulauksime plonesnių, tačiau tiek pat kokybiškų el. knygų, kurių kaina bus mažesnė galutiniam vartotojui, o autoriui nereiks mokėti papildomų mokesčių ir savo dalies leidykloms ar panašiems dalykams. Todėl tik belieka sulaukti naujosios kartos, kuri pakeistų sustabarėjusią IT sritį universitetuose bei rengiant įvairaus pobūdžio knygas ar konspektus besimokantiems ar besidomintiems programavimu, IT technologijomis, kompiuterija.

Rašykite komentarą

Komentarai

 • Dalius
  gegužės 25th, 2010 / 08:42
  Atsakyti

  1. Tai parašyk savo knygą ;-)
  2. Deja tas pats galioja ne tik knygoms apie programavimą, bet ir tarkime knygoms apie aukštąją matematiką.
  3. Su terminais sunku tikrai, bet jei visi naudosime tuos pačius terminus viskas pasidarys paprasčiau. Žodynas čia: http://www.likit.lt/en-lt/angl.html
  4. Abejoju ar apskritai verta Lietuvoje bandyti iš to uždirbti.

  Aš bandau versti Python tutorial’ą (http://bitbucket.org/Dalius/python-tutorial-lt/overview), tai tikrai sunku. Dabar išversiu, tada reikės eiti dar kartą per visą tekstą ir žiūrėti ar viskas suprantama. Ir tikriausiai nebus. Taisyti ir kartoti procesą dar kartą, kol bus suprantama moksleiviui.

 • Evaldas
  gegužės 25th, 2010 / 12:07
  Atsakyti

  O kam reikalingos nekokybiškos, klaidinančios arba išverstos lietuviškos knygos, parašytos teoretikų dėstytojų, neužsiimančių programavimu? Taip pat IT specialistai ne ta žmonių grupė, kuri nemokėtų susirasti reikiamos informacijos internete.

 • Povilas
  gegužės 25th, 2010 / 12:37
  Atsakyti

  Kodėl beveik nėra normalių lietuviškų IT KNYGŲ – beveik suprantama, visas priežastis išdėstei. Man keistas kitas dalykas – kodėl Lietuvoje nėra normalių „tutorialų“ internete įvairiais IT klausimais. Ypač programavimo. Pats laisvalaikiu planuoju parašyti kai ką toje srityje, bet tikrai ne popieriniame variante.

 • eewl
  gegužės 25th, 2010 / 16:42
  Atsakyti

  Kažkada seniai seniai nusipirkau kažkokio ar tik ne VGTU dėstytojų kolektyvo parašytą knygelę apie JAVA progamavimo kalbą. Pradžiamokslį. Kažkokia klaikybė. Tekstas kažkoks „nelimpantis“, sunkus toksai, tarsi dėstytų kvantinę biochemiją. Paskui praėjo kiek laiko, internete radau dar vieną knygą anglų kalba. Pradėjau skaityti, neapleido jausmas, kad viskas kažkur jau matyta. Prisiminiau lietuvišką knygelę. Atsiverčiau palyginimui – akurat. Net nepasivargino kodo pavyzdžiuose pervardinti kintamųjų :D. Skirtumas tik tas, kad angliškai skaitėsi lengvai ir įdomiai. Tada pagalvojau, kad galbūt lietuvių kalba nelabai tinka aukštoms materijo…, sorry, technologijoms. Nors dabar manau, plagiatoriai tiek neišmanė to dalyko, kad bijojo nors kiek daugiau nukrypti nuo vagiamo originalaus teksto. Rezultatas – negyvi, griozdiški nelietuviški sakiniai, nepaprastai sunkus kalbos stilius.

 • eewl
  gegužės 25th, 2010 / 16:49
  Atsakyti

  > Povilas. Mačiau, kažkokia draugų kompanija rengia ar tai Linux, ar tai Ubuntu tutorialą-vertimą. Paskaičiau, dalykas pasirodė labai neprofesionaliai išverstas. Vėlgi vertėjai pabijojo rašyti lietuviams lietuvių kalba, o parašė gana tikslų anglišką vertimą. Labai nemalonu skaityti. Lygtai žadėjo pasitaisyti. Kaip supratau, be rimto kalbininko jiems nieko nesigaus. Nes užsidegimo, entuziazmo ir šūkio „windowz must die“ kartais nepakanka, reikalingas dar reikalo išmanymas ir profesionalumas. Liūdna, bet bus pagamintas dar vienas šlamštas.

 • eewl
  gegužės 25th, 2010 / 16:56
  Atsakyti

  Daliau,
  Praktikoje, reiškiniai klasės apibrėžtyje dažniausiai bus funkcijų apibrėžtys, bet kitokie reiškiniai taip pat yra leidžiami, ir kartais tai netgi naudinga — mes dar prie to sugrįšime. Funkcijų apibrėžtys klasėje klasėje dažniausiai turi savitą argumentų sąrašo formą, kuri yra kilusi iš sutarto metodų kvietimo — vėlgi, tai bus paaiškinta vėliau.
  Jeigu tu savo vertime žadi palikti šitą griozdą, tai būk žmogus, neversk, ką? Čia juk tragedija! Nebent jautiesi privaląs vykdyti šventą žmonių atbaidymo nuo programavimo misiją.

 • eewl
  gegužės 25th, 2010 / 17:25
  Atsakyti

  Ir paskutinis postas. Nes jeigu jau užfloodinti, tai – negyvai. Gerų lietuviškų knygų nėra todėl, kad neturime ką pasakyti. Viskas, ką mes galime – tai nukopijuoti, nuplagijuoti, išversti. Savo minčių, idėjų – nerasta. Mus taip mokė – nusirašinėti, nurašinėti, perrašinėti, atpasakoti, išmokti atmintinai…. Niekam nereikėjo, kad sugalvotume ką nors savo. Ta pati tragedija pas mus visose be išimties srityse.
  Ir dar… Neatsiprašau vertėjų, nors man atrodo, iš anglų kalbos versti programavimo pamokas yra pats kvailiausias ir beprasmiškiausias užsiėmimas. Jau kas čia per tautinis programuotojas turėtų gautis, kuris neįstengia pramokti angliškai?

 • Psyko
  gegužės 29th, 2010 / 12:01
  Atsakyti

  Rašyti (ne versti) knygas apie programavimą lietuvių kalba yra žiauriai negerai. Nėra tam tikslo. Esi (ar nori būti) programuotojas – mokėk angliškai. Juk visa programavimo sintaksė paremta anglų kalba. Mokėdamas anglų kalbą, gali lengvai suprasti kam skirtas tam tikras metodas. Tarkim drawLine() – mokantis anglų kalbą iškarto pasakys, jog tai metodas piešti linijai. Angliškai nemokančiam – sunkiau susigaudyti.

 • Dalius
  birželio 7th, 2010 / 11:18
  Atsakyti

  eewl, kaip matau jūsų gyvenimas pilnas prasmės, dieviškos palaimos ir nušvitimo. Jūs užsiimate tik prasmingais dalykais kaip, kad įžeidinėjimais, menkinimais ir kitais labai prasmingai dalykais, kurie daro garbė etatiniam delfi.lt komentatoriaus lygio tinklaraštininkui.

  P.S. Būtum sutaupęs daug savo ir maino laiko, jeigu mano pirmą komentarą būtum perskaitęs iki galo.

  • eewl
   birželio 15th, 2010 / 10:56
   Atsakyti

   Nepretenduoju į Tinklaraštininkus :D Šitie titulai man juokingi ir, nepabijokime to žodžio, kvailoki. Jei ir padarau, kas man patinka, tai neprifarširuodamas jokių ten supermisijų ir superprasmių. Galiu pabūti ir „delfio lygio“, man dėl to – jokių problemų! Jeigu vos ne kasdien vaikštome į parduotuvę – juk nepasivadiname „Vaikščiotojais į parduotuvę“ arba „Parduotuvininkais“ :D
   Kas dėl tavo vertimo, būčiau gal netgi susilaikęs nepacitavęs tos klaikybės, bet juk teko skaityti ne vieną lietuvišką knygą apie IT parašytą būtent tokiu stiliumi. Va, kur ir laiko, ir resursų švaistymas!

   • Dalius
    birželio 19th, 2010 / 13:57

    Mano laikas, ką noriu tą darau!!! Beje pasistūmėjau į priekį šiek tiek: http://kascia.mine.nu/pydoc/tutorial/index.html

    Iki tobulumo toli, bet gal šiek tiek pozityviau žiūrėsi ;-) Per daug dar nereklamuok šitos nuorodos, nes po truputi viskas taisoma.

 •   Kaip ten su tomis programavimo knygomis? by ITC tinklaraštis
  birželio 9th, 2010 / 14:12
  Atsakyti

  […] programuotojo tinklaraštyje radau išsakytą nuomonę apie lietuviškas programavimo mokymuisi skirtas knygas. Autorius yra […]

 • Programuotojo darbas ir studijos | Ričardas Šmaižys
  liepos 20th, 2010 / 07:03
  Atsakyti

  […] Internetas. Knygos. Nors dažnai ne tik lietuvių autorių knygos apie programavimą būna menkos kokybės, užsienio autorių, dirbančių ne vienerius metus IT sferoje, parašytos knygos dažnai tikrai […]

 • NePo
  liepos 23rd, 2010 / 22:32
  Atsakyti

  Visi čia diskutuoja apie knygas, o jūs man parodykite lietuviškus blogus apie programavimą. Net neprašau kokybiškų, parodykit belenkokius… Aš asmeniškai žinau tik vieną, 0 jūs?

  • Ričardas Š.
   liepos 24th, 2010 / 16:59
   Atsakyti

   Taip, tai taip pat problema…

   Tačiau Twitter uždavęs tą patį klausimą sulaukiau paprasto atsakymo „savam krašte pranašu netapsi“. Iš tikrųjų taip ir yra. Buvo kažkada (jau pamiršau pavadinimą) kelis mėnesius vienas kolektyvinis toks tinklaraštis, tačiau greit mirė, o ir rašė tikrai ne pačiomis svarbiausiomis temomis.

Tęsdami naršymą sutinkate su slapukų (angl. cookies) naudojimu. daugiau...

Slapukai (angl. cookies) naudojami sukurti patrauklią ir patogią vartotojo sąsają ir užtrikina geriausią naršymą. Spausdami "Sutinku" sutinkate su slapukų naudojimu šioje svetainėje.

Užverti