Priemonės, skirtos duomenims apsaugoti operacinėje sistemoje

Apie saugumą ir jo svarbą galime nuolat skaityti internete, tačiau toks didelis susidomėjimas bus tol, kol visi interneto vartotojai nepradės į šį dalyką žiūrėti rimčiau, rūpintis savo duomenų, kompiuterio ar net viso tinklo apsauga. Kad visa tai padarytume, nebūtinai turime pirkti brangiausias antivirusines programas, jų licencijas, kitas priemones.

Dabar internete atviroji programinė įranga (angl. Open Source) ir nemokamos programos turi savo nišą ir rinką, todėl jų kūrėjai gali pasiūlyti kokybiškai sukurtas, didelių įmonių prižiūrimas kompiuterių apsaugos programas. Tokią įdiegę į savo darbo ar namų kompiuterį būsite tikri, kad joks kenkėjas slapčia nevogs konfidencialių duomenų, nerinks informacijos ir slaptažodžių.


Kodėl reikia rūpintis saugumu ir rimtai jį vertinti?

Atrodo, kad kokia nors maža programėlė negali padaryti didelės žalos kompiuteriui ar jūsų duomenims, tačiau šis pirmas įspūdis yra klaidingas. Atvirkščiai, anksčiau tokie virusai darydavo mažiau žalos, bet dabar daug iš jų skirta atlikti pinigų manipuliacijoms, vagystėms. Todėl į kompiuterį įsileisdami kenkėją rizikuojate savo duomenų saugumu (el. pašto, darbo dokumentų, asmeninės informacijos, tokios kaip: asmens kodai, telefono numeriai, adresai, praradimu, neteisėtu panaudojimu), pinigais el. banko sąskaitose. Be to, pagal neseniai atliktų tyrimų duomenis, kuriuos paskelbė saugumo sprendimų kūrėja bendrovė „ESET“, galima daryti išvadą, kad Lietuvos kompiuteriuose aptinkamų naujų virusų kiekis kelis kartus viršija pasaulinį lygį.

Kaip apsaugoti kompiuterį ir sutaupyti pinigų?

Jau minėta, kad šiuo metu itin populiarios nemokamos antivirusinės programos, veikiančios panašiai kaip komercinės. Jeigu nepakanka vien antivirusinės programos, galite įdiegti papildomą ugniasienę (angl. firewall) ar pasinaudoti duomenų šifravimu (angl. encryption). Visa tai paprasta ir nemokama (dalis programų skirtos tik asmeniškai naudoti – kai programą galima naudoti tik privatiems asmenims, nesiekiantiems jokios finansinės naudos, namų vartotojams, ne pelno organizacijoms ir t. t.), kai kurių saugumui skirtų programų net nereikia diegti į kompiuterį – jas galite paleisti kaip paprastas programas ir, jomis patikrinę kompiuterį, pašalinti. Taip pat nereiktų išgyventi dėl paslėptų virusų pačiose antivirusinėse programose. Anksčiau tai buvo būdas apgauti eilinius interneto vartotojus, tačiau dabar nemokamas programas siūlo ir didelės bendrovės, tiekiančios saugumui užtikrinti skirtus produktus internetu, parduodančios komercinius produktus ir padedančios vartotojams. Visos šios aprašytos programos yra saugios ir patikimos.

Nemokamos priemonės apsaugoti jūsų kompiuterį

Pirmoji antivirusinė programa Antivir (www.free-av.com), kurią apžvelgsime, skirta tik asmeniškai naudoti. Šią antivirusinę programą sukūrė ir prižiūri Avira bendrovė, teikianti ir komercines paslaugas saugumui užtikrinti. Tai didelė ir visame pasaulyje žinoma bendrovė. Programos funkcijų pakete rasite spartų failų, aplankų skenavimą, apsaugą nuo įvairiausių virusų, taip pat nuo kenkėjiškų ir apgaulingų interneto puslapių. Šios programos diegimas ir nuostatų keitimas labai paprasti – jums tereiks pažymėti varneles tam tikrose vietose, o visa kita atliks pati programa. Paprastumas ir menkas resursų naudojimas – tai, ko dažniausiai ieško kompiuterių vartotojai.

Antroji programa – tai Dr. Web CureIt! (www.freedrweb.com/cureit). Šios antivirusinės programos jums nereikės įdiegti į kompiuterį, ji nuolat atnaujinama, jos diegimo failas neužima daug vietos, todėl atsisiuntimas neužtruks. Tai puiki alternatyva brangiai antivirusinei programai. Paleidžiate, kada norite, pažymite, ką reikia tikrinti, ir paliekate ją dirbti. Programos vartotojo sąsaja išversta į lietuvių kalbą, todėl bus paprasčiau orientuotis, nėra sudėtingų nuostatų, o per pirmąjį kompiuterio tikrinimą net nereikia jų papildomai keisti. Kadangi antivirusinė programa nėra visada įjungta, ji nuolatos nenaudos kompiuterio resursų.

Dar viena žinoma ir populiari nemokama antivirusinė programa asmeniškai naudoti – AVG AntiVirus (free.avg.com). Šią priemonę taip pat sukūrė ir platina komercines kompiuterių saugumo paslaugas teikianti įmonė. Jius saugos nuo virusų, „Trojos arklių“, šnipinėjančių programų, tapatybės vagysčių.

Paskutinė apžvelgiama priemonė – tai ClamWin (www.clamwin.com/). Antivirusinė programa stebina savo minimalizmu ir paprastumu. Naudodamiesi ja galite pasirinkti atskirus failus, kuriuos norite patikrinti, arba skenuoti visą sistemą. Ji eikvoja labai mažai kompiuterio resursų, tačiau nuolatos veikia ir yra itin dažnai atnaujinama. Ją įdiegti paprasta, nuostatų beveik nėra – ji tiesiog veikia ir yra puiki programa darbe ir namuose. Net nepastebėsite, kad ji yra.

Kiekvieną dieną, naudodamiesi internetu, nesvarbu, ką darome, turime pasirūpinti savo duomenų ir kompiuterio saugumu. Svarbi informacija, slaptažodžiai – visa tai svarbiausia išsaugoti prisijungus prie pasaulinio tinklo. Šios nemokamos priemonės ne tik sutaupys jums pinigų, bet pravers darbe ir namuose. Išsirinkite jums patogiausią ir geriausią programą, bet nepraraskite budrumo, nes svarbiausia grandis IT srityje vis dėlto yra žmogus.

Su tema susiję įrašai:

Rašykite komentarą

Komentarai

 • Mantas
  kovo 8th, 2011 / 14:26
  Atsakyti

  Kodėl prie Aviros ir AVG nepridėtas ir Avast?

  • Ričardas Š.
   kovo 8th, 2011 / 21:41
   Atsakyti

   Nežinau :) Gal ir pamiršęs buvau, kai rašiau šį straipsnį.

Tęsdami naršymą sutinkate su slapukų (angl. cookies) naudojimu. daugiau...

Slapukai (angl. cookies) naudojami sukurti patrauklią ir patogią vartotojo sąsają ir užtrikina geriausią naršymą. Spausdami "Sutinku" sutinkate su slapukų naudojimu šioje svetainėje.

Užverti