Naujos kartos paieškos sistema – Wolfram|Alpha

wolframalpha paieškos sistema

WolframAlpha tai naujos kartos paieškos sistema gebanti išanalizuoti vartotojo pateiktą užklausą ir pateikti visą įmanomą informaciją apie objektą. Šiuo atveju didžiausias dėmesys kreipiamas faktams, mokslinei informacijai, o ne eilinės paieškos rezultatams.

WolframAlpha gali pateikti rezultatus apie laiką, orą, geografinius objektų ypatumus, netgi skaičiuoja sudėtingiausias funkcijas, integralus ir visa kitą mokslinę informaciją. Ši paieškos sistema pagal atitinkamas užklausas pateikia ir įvairius grafikus, palyginimus, diagramas ar net garsus (pavyzdžiui, natų, populiariausių melodijų).

Naujoji paieškos sistema ypatinga tuo, kad visa tai atlieka labai greitai ir kokybiškai. Žinomas, šis gaminys visiškai skiriasi nuo Google paieškos sistemos ir aš niekaip nesuprantu, kodėl didžioji dalis užsienio tinklaraščių kelia retorinius klausimus ar WolframAlpha nukonkuruos Google. Tokie klausimai ne tik kad absurdiški, bet ir keisti – kodėl lyginamas sunkvežimis su autobusu (vienas veža žmones, kitas krovinius). Taip ir šios dvi paieškos sistemos turi labai mažai bendrų bruožų.

Nuo šiol nebereikia džiaugtis „slaptais“ Google funkcijomis, kaip sužinoti tos šalies laiką, datą ar paskaičiuoti, kiek mylių per valandą atitinka km/h. Visą šią informaciją ir dar daugiau rasite pasinaudoję naujos kartos ir išties Web 2.0 vardo vertos tarnybos galimybėmis. Tai bene vienas ryškiausių ir tikriausių Web 2.0 pavyzdžių, kurių, deja, dabar interneto erdvėje matau tik vos keis (visi kiti tik savotiškas bandymas kurti kažką panašaus į Web 2.0).

Pagal interneto šaltinius anksčiau ši paieškos sistema (tai buvo programa, pavadinta Mathematica, kuri kuriama ir jau gyvuoja apie 20 metų)  yra naudojama mokslininkų visame pasaulyje, tačiau dabar ši tarnyba prieinama visiems norintiems. Ją sukūręs Stephen Wolfram yra žymus britų matematikas, fizikas, verslininkas ir autorius. Šis mokslininkas dirbo prie vienų sudėtingiausių mokslo projektų, o dabar sėkmingai pristatė savo „kompiuterinį žinių variklį“ (angl. computational knowledge  engine).

Anot autoriaus, ši tarnyba yra ilgalaikis projektas, siekiantis aprėpti viską, ką galima suskaičiuoti, atlikti ir pateikti kompiuteriais. Pagrindinis tikslas iš paprastų užklausų pateikti kruopščiai atrinktus, tikslius ir išsamius rezultatus.

Šios tarnybos pristatymą galite peržiūrėti 13 minučių reportaže paspaudę ant šios nuorodos arba peržiūrėti dar vieną trumpą Youtube.com patalpintą filmuką, esantį žemiau. (jeigu nematote viso turinio, paspauskite nuorodą čia);

Tikiu, kad ši paieškos sistema, turinti pagrindą programinės įrangos, kurtos net kelis deišimtmečius, turi šviesią ateitį ir gali susilaukti panašios į Google ar kitų unikalių projektų sėkmės šiuolaikiniame internete. Apskritai jau minėjau,  keista lyginti šį projektą su Google ir kitomis šiuo metu esančiomis paieškos sistemomis.  Šiuo atveju taikomasi į visiškai kitą rinką su visiškai kitokiais tikslais.

Iš kitos pusės Google siekdama išlikti visišku monopolininku gali mėginti tobulinti savo galimybes ir stengtis pateikti panašią informaciją, tačiau tai vis tiek neprilygs Stephen Wolfram įdėtam darbui ir dabar matomam rezultatui.

Kadangi pats esu labai susižavėjęs šia paieškos sistema, nusprendžiau išmėginti ją tikrindamas informaciją apie Lietuvą. Gavau visą reikalingą informaciją, nuo lietuviškos valiutos, ploto, gyventojų skaičiaus iki labiausiai apgyvendintų miestų, sienų ribojimosi, jūros krano ilgio ir t.t. Šiek tiek trūksta informacijos apie priklausomas sąjungas ir temperatūrų, tačiau jas galima išvysti įvedus kitą užklausą. Beje ši informacija pateikiama realiu laiku.

wolframalpha Lithuania rezultatai

Išmėginkite naująją WolframAlpha paieškos sistemą ir naudokitės jas – tai neapsakomas žinių šaltinis vienoje vietoje.

Rašykite komentarą

Komentarai

 • u-
  gegužės 20th, 2009 / 14:50
  Atsakyti

  Wolfram Mathematica anksčiau naudodavau, kai reikdavo suskaičiuotus integralus pasitikrint…
  Geras dalykas.

 • Bing – nauja Microsoft paieškos sistema | Ričardas Šmaižys
  liepos 9th, 2009 / 10:09
  Atsakyti

  […] kad kaip ir WolframAlpha (jau anksčiau aprašyta) Bing surado Google Achilo kulną, kurį sugebėjo tinkamai išnaudoti ir nestovi vietoje. Abi […]

 • WolframAlpha naudojimas | Ričardas Šmaižys
  liepos 16th, 2009 / 10:04
  Atsakyti

  […] Neseniai šią naują tarnybą pristačiau plačiau, kaip naujos kartos paieškos sistemą. Dėl paieškos sistemos klausimo galima ginčytis, tačiau tai tikrai naujos kartos tarnyba, gebanti iš paprastų „žmogiškų“ užklausų sukurti neįtikėtinus rezultatus: nuo paprasčiausių faktų iki parabolių braižymo ir t.t. Kaip galime panaudoti šią sistemą? […]

Tęsdami naršymą sutinkate su slapukų (angl. cookies) naudojimu. daugiau...

Slapukai (angl. cookies) naudojami sukurti patrauklią ir patogią vartotojo sąsają ir užtrikina geriausią naršymą. Spausdami "Sutinku" sutinkate su slapukų naudojimu šioje svetainėje.

Užverti