Kaip efektyviai ir tinkamai mokytis?

Tikriausiai šis įrašas tinka kalbant apie bet kokį mokymąsi bendrąją prasme, tačiau šiuo metu labiausiai orientuojuosi į mokslą mokykloje, kurioje daugelis ne tik nesugeba suderinti savo pomėgių su darbais, bet ir tinkamai išnaudoti laiko besimokydami.

Pirmiausia išsikelkite tikslus, kurių norite pasiekti per, tarkime, mokslo metus ir juos užrašykite. Tai gali būti norimas metinis pažymys, mokytojo įvertinimas, asmeniniai pasiekimai norimoje srityje. Tikslų užsirašymas yra svarbus procesas, nes taip informaciją patalpinate savo pasąmonėje, kuri veikia jums to net nežinant.

Toliau susirašykite visas savo turimas pamokas, užsiėmimus bei išsirinkite penkis svarbiausius. Iš tų penkių išsirinkite dar tris, kurie jums teikia daugiausia malonumo arba yra patys reikalingiausi, pavyzdžiui, žadate laikyti valstybinį egzaminą ar pan. Dabar, turint du sąrašus, belieka juos susieti mažesniais tikslais bei jų įgyvendinimu.

Tuos tikslus padės įgyvendinti ir tinkamai panaudoti laiką išsirinkti 3 mokymosi kurso dalykai, kuriems, kaip suprantama, turite skirti daugiausia laiko, dėmesio. Kadangi jų prioritetas aukščiausias dienomis, kai susikaupia daugybė kontrolinių, namų darbų ar kitokių problemų, pasistenkite atlikti bent juos – visa kita palauks, o šie ne, nes jie ne tik, kad susiję su jūsų išsikeltais tikslais, bet ir , matyt, yra apskritai svarbūs mokslai (matematika, lietuvių, fizika ir t.t.). Po šios kategorijos toliau atitinkamai pasiirstykite savo laiką likusioms dvejoms pamokoms iš tų penkių sąrašo, o dėl likusios dalies per daug neišgyvenkite – vis tiek gausite šiokį tokį bendrą išprusimą.

Kiti siūlo, išvis neatlikti kitų užduočių, kol jūsų pasirinktų trijų pamokų darbai nebus atlikti iki galo. Tik atlikę juos galite žengti žemyn savo prioritetų sąraše.

Susiskirstę svarbiausius prioritetus bei laiką reikalingą mokymosi procesui ar namų darbų darymui, stenkitės užsibrėžti paprastesnius tikslus trumpesniam periodui. Čia viskas priklauso nuo asmeninės situacijos bei išorinių priežasčių, tačiau tai galėtų būti, pavyzdžiui, savarankiško mokymosi laikas, papildomas aiškinimasis ir t.t. Tai taip pat gali būti atitinkamų pažymių siekimas, pavyzdžiui, gavę blogesnį (visi klysta – nuo to pabėgti neįmanoma), nusistatykite tikslą jį ištaisyti keliais geresniais pažymiais.

Užduočių skaidymas į mažesnes naudingas ne vien pažymių gavimui, bet ir atliekant nemalonias ar nuobodžiaus užduotis. Jeigu jums per tam tikrą laiką reikia išspręsti pakankamai daug uždavinių, pasistenkite juos paskirstyti kiekvienai dienai po kelis. Taip darydami sumažinsite antipatijos darbui dydį, kuris galbūt trukdo pradėti jį vykdyti, o jį įvykdę jausite tam tikrą malonumą – bent dalis darbo jau atlikta. Tuo labiau, kad mokydamiesi nuolatos, o ne pripuolamai vieną dieną prieš kontrolinį, geriau atsiminsite ir apdorosite informaciją, giliau ją išnagrinėsite bei suprasite.

Trečias esminis dalykas, kurį turite atlikti besimokydami, tai visų pašalinių trukdžių pašalinimas. Turite priprasti neatsakinėti į telefono trumpąsias žinutes, jeigu naudojatės soc. tinklais, pokalbių programomis, jas išjungti, o visų geriausiai išjungti ir patį kompiuterį. Internetas turi ypatingą galią mus blaškyti visokiais elektroniniais laiškais, „trumpais pašnekesiais“ su draugais, kurie galų gale užsitęsia valandą ar dvi. Geriausiai pasiruošus mokytis išvis nesiimti kitų pašalinių priemonių, nebent pavargote ir turite padaryti pertrauką.

Nesiblaškydami per mažesnį laiko tarpą labiau susikoncentravę išmoksite ar suprasite daugiau informacijos nei nuolat šmėsčiodami tai šen, tai ten.

Taip pat jeigu atliekate namų darbus praėjus nemažam laiko tarpui nuo mokyklos, siūlyčiau bent pirmąjį pusvalandį dirbti su lengviausiais darbais, kurie apšildytų jūsų smegenis, padėtų susikoncentruoti, nes išnaudotas laikas dėmesio sutelkimai taip pat trukdo tinkamai įsigilinti į turimą informaciją. Kiti žmonės, pavyzdžiui, namų darbus atlieka tik grįžę iš mokyklos, tačiau kiekvienas pasirenka savo laiką.

Taigi, norėdami sėkmingai ir efektyviai mokytis pirmiausia susiskirstykite prioritetus bei kurkite įpročius, kurie padėtų jums tuo pat metu atlikti būtiniausius mokyklos darbus. Sunkiausias pamokas ar užduotis suskaidykite į mažesnius tikslus, kurie galų gale jus vestų į pagrindinius, užsibrėžtus dar mokslo metų pradžioje. O atsiriboję nuo pašalinių trukdžių bei tinkamai susikoncentravę, turėtumėte pasiekti norimų rezultatų visai nesunkiai.

Rašykite komentarą

Komentarai

  • altajus.net » Blog Archive » Mintys apie efektyvų mokymąsi (Ričardas Smaižys)
    kovo 30th, 2010 / 23:51
    Atsakyti

    […] Visą tekstą rasite užėję į minėto autoriaus tinklaraštį. […]

  • Mindaugas
    kovo 31st, 2010 / 20:24
    Atsakyti

    Šaunus patarimai, tik gal truputi per vėlai pasakyti. Kur tu buvai mokslų metų pradžioj? :D

  • Ernestas
    rugsėjo 10th, 2011 / 23:55
    Atsakyti

    Super. Daugiau tokio pobūdžio straipsnių!

Tęsdami naršymą sutinkate su slapukų (angl. cookies) naudojimu. daugiau...

Slapukai (angl. cookies) naudojami sukurti patrauklią ir patogią vartotojo sąsają ir užtrikina geriausią naršymą. Spausdami "Sutinku" sutinkate su slapukų naudojimu šioje svetainėje.

Užverti