Mokymosi priemonės ir šaltiniai internete
Atėjus dar vieniems mokslo metams reikia pakalbėti daugiau apie mokymosi galimybes interneto platybėse. Tikriausiai nereikia ir sakyti, kad universitete tokie dalykai taip pat labai praverčia, o kai kuriuos iš jų jau sėkmingai naudoja ir mokiniai per matematikos ar kitų pamokų kontrolinius.
Paskaitų vaizdo medžiaga internete
Vis daugiau universitetų įrašo tam tikrų paskaitų vaizdo medžiagą ir vėliau patalpina internete. Tai geriausias interneto panaudojimo būdas mokslui, kai mokiniai ar studentai bet kada gali parsisiųsti arba peržiūrėti jiems skaitytą paskaitą ir galbūt suprasti tai, ko nepavyko padaryti anksčiau.
Nors Linkomanija.net vis dar labai nemėgstama autorių teisių gynėjų, būtent ten galite rasti Standfort universiteto informatikos fakulteto net trijų skirtingų programų semestrus. Vienas labiau skirtas įvadui į programavimą – pradžiamokslis, kiti labiau pažengę ir galbūt turės daugiau naudos. Žiūrėjau pakankamai nedaug paskaitų, tačiau nustebino pirmose klausimai apie tai, kad ar iš vis esate matę kompiuterį ir pan. Tačiau įdomiausia, kad atsirasdavo tokių žmonių, kurie ir to kompiuterio nebūdavo matę ir nė karto nesinaudoję.
Vaizdo įrašus galima peržiūrėti ir paprasčiau. Galite atsidaryti Kalifornijos Berkeley universiteto Youtube kanalą, kuriame taip pat rasite daugybę paskaitų įvairiais gyvenimo klausimais. Įrašo rašymo metu tame kanale galima rasti įvariusių temų – nuo radioaktyvumo, inžinerinių paskaitų iki teisės ir politikos pagrindų. Yra ir daugiau šio universiteto kanalų Youtube svetainėje.
O visų didžiausią biblioteką turi LectureFox.com svetainė, kurioje nepameluosiu sakydamas, kad yra tūkstančiais paskaitų vaizdo įrašų (čia beje yra ir Stanford universiteto minėtieji įrašai). Visos paskaitos suskirstytos į patogias kategorijas ar temas, o lankytojai gali pasirinkti klausyti paskaitas savo audio įranga, peržiūrėti video bei parsisiųsti paskaitų medžiagą. Žinoma, ne prie visų visos trys šios galimybės, tačiau daugeliu atveju tai tiesiog neįkainojamas informacijos šaltinis internete.
Lietuviškos svetainės
Lietuviškame internete taip pat pavyko rasti keletą paslėptų lobių.
Svetainėje Istorikas.lt rasite vieno mokinio surinktą ir patalpintą informaciją, kuri susideda iš biografijų, datų, konspektų, žemėlapių, nuotraukų, video medžiagos ir t.t. Naudingas šaltinis siekiant prisiminti tam tikrus įvykius ar praplėsti savo žinias įdomiais faktais.
O Istorija.net svetainė labiausiai išskiri Lietuvos istorijos forumas, kuris, atrodo, itin lankomas ir populiarus (bent jau didžiulis kiekis parašytų žinučių). Forumas taip pat yra kelių kalbų, todėl gali pasirodyti daug įdomesnis nei tikitės.
Savo lietuvių kalbos žinias galite gilinti Klaidutis.lt svetainėje, kurioje net nebūtina registruotis. Tai nekomercinis, tačiau iš pirmo žvilgsnio atrodo labai naudingas projektas. Jame, žinoma, rasite ir kalbos kultūros testų, kurie dažniausiai ir yra didžiausia visų problema. Užsiregistravusieji svetainėje gali dalyvauti ir varžybose.
Ir tikriausiai vertingiausias šaltinis portalo emokykla.lt Mokymosi objektų gimnazijoms puslapis, kuris skirtas ir net suskaidytas atskiroms gimnazijoms klasėms (1 – 10 ir t.t.). Taip pat informacija sudėliota temomis (mokslo šakomis, pamokomis). Šis puslapis kai kuriomis savo galimybėmis primena ir WolframAlpha, nes čia galite vaizduoti funkcijų grafikus ir pan. Taip pat rasite daug įvairiais būdais pateiktos medžiagos: skaidrėmis, naujienų forma, video, audio ir t.t.
Apie Mokslasplus.lt svetainę jau esu rašęs, todėl neverta kartotis.
Jeigu žinote, kokių nors patys, pasidalinkite komentaruose.
Užsienio svetainės
Geriau fizikos jūsų niekas neišmokys nei Physics.org svetainė, kurioje rasite daugybę įdomių faktų, naujienų, aprašymų ir šiaip žinių, susijusių su fizikos mokslu, kuris išties yra labai įdomus ir naudingas. Svetainė skirta mokyklinio amžiaus lankytojams, bent jau mano supratimu.
Jeigu domina biologija, ar tiesiog kažkada vaikystėje svajoje apie savo nuosavą mikroskopą, jūsų svajonė šsipildė – Microscopy svetainėje galėsite pasižiūrėti įvairiausių gyvių ir ląstelių vaizdą taip, kaip jį matytumėte pro mikroskopą. Net pats sėdėjau ilgai vartydamas tas nuotraukas ir žiūrinėdamas įvairiausias ląsteles – tikrai įdomu.
Math.com svetainė, nors ir yra su iššokančiu langu, atrodo esanti pakankamai naudinga matematikos mėgėjams. Ši svetainė mano spėjimu realiai nebeatnaujinta nuo 2005 metų, tačiau kai kuria skaičiuoklei ar informacija joje gali būti naudinga besimokantiems, todėl skatinu pasižiūrėti ir jei patiks pasižymėti adresyne.
Na ir, žinoma, daugiausia pagyrimų susilaukusi svetainė anksčiau šiek tiek klaidingai vadinta naujos kartos paieškos sistema WolframAlpha, kuri nuo pasirodymo savo patobulėjo ir jau senai gali spręsti uždavinius, atsakymus pateikti trupmenomis ir t.t.
Daugiau apie šį interneto įrankį galite rasti mano ankstesniuose įrašuose:
Apibendrinimas
Internete yra tikrai daug daugiau informacijos šaltinių, tačiau bandžiau atrasti kelis mažiau žinomus lietuviškus ir, mano paties nuostabai, mažai naudojamus užsienio tinklapius. Vėliau reikės parengti ir antrą dalį su papildytomis svetainėmis informacija.
Tęsdami naršymą sutinkate su slapukų (angl. cookies) naudojimu. daugiau...
Slapukai (angl. cookies) naudojami sukurti patrauklią ir patogią vartotojo sąsają ir užtrikina geriausią naršymą. Spausdami "Sutinku" sutinkate su slapukų naudojimu šioje svetainėje.
Komentarai
Dar: http://ututi.lt/
Kažkada buvau surinkęs visas lietuviškas svetaines su referatais ir paskaitomis – http://blog.lrytas.lt/web20/2009/11/mokslo-resursu-portalai-referatai/ Gal pravers :)
Geriausias mokymuisi puslapis pasaulyje yra Wikipedia.
Kuo daugiau, tuo geriau :)