Nuomonė: PUPP lietuvių kalbos darbas

study.
Creative Commons License photo credit: billaday

Visai netikėtai atsidūriau jau 10 klasėje ir teko rašyti pirmuosius egzaminus, vadinamus, Pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimais (PUPP). Pirmasis egzaminas (trumpiau skamba) buvo lietuvių kalbos – dviejų valandų rašomasis darbas ir valandos su puse testo bei skaitymo užduotys. Kaip ir visi minėjo, viskas labai paprasta ir elementaru. Tačiau vis vien daugelis mano klasiokų ir mokinių jaudinosi prieš pat užduotis – vis dėlto pirmas kartas ir čia labai sureikšmintas dalykas, nors niekam nei tų atestatų reikės, nei tie pažymiai bus įdomūs.

Jaudulys praėjo parašius pusę teksto ir supratus, kad liko dar 2 pastraipos, o minčių nėra. :)

Rašomasis darbas

Susirinkę 9 valandą ryto gavome pirmąją rašto užduotį. Buvo trys temos – rašinys, straipsnis ir dalykinis laiškas. Šį kartą man labai nuskilo, nes buvo tema apie necenzūrinius ir vulgarius komentarus internete bei neburnok.lt akciją. Du panašaus pobūdžio straipsnius jau buvau rašęs nežinau.lt, tačiau egzamino metu niekaip nepajėgiau prisiminti, ką tiksliai juose rašiau, todėl teko rašyti ekspromtu. Iš tiesų tekstą parašiau gana vidutiniškai, nes iš pradžių visiškai nėjo rašyti ir mintys nesisuko galvoje. Vėliau dėstymas ir pabaiga išėjo visai neblogi. Jau nebe pirmą kartą mane moksluose gelbsti tai, kad praeitų metų vasarą pradėjau rašyti rašinius į nežinau.lt :)

Rašinį parašiau 455 žodžių, nors reikėjo 250-300 (visada man išeina ilgi jie). Sunku vertinti stilistiką ir gramatines, kalbos kultūros klaidas, nes dažnai tik parašius taisant nerandu didžiosios dalies. Na, bet patikrinus 2-3 kartus, pasirodė, jog viskas gana neblogai parašyta.

Pirmąją dalį baigiau, kaip ir turėjo būti apie 11 valandą.

Teksto suvokimo užduotis

Po valandos pertraukos, keleto mineralinių butelių ir šokolado plytelės suvartojimo sėdau prie antrosios dalies.

Tekstai pakliuvo taip pat gana paprasti, o klausimai ganėtinai elementarūs – vos vienas kitas sudėtingesnis ir reikalaujantis pamąstyti ar atidžiau įsigilinti.

Abu buvo apie žmonių susimaterialėjimą ir dvasinių vertybių stoką dabartiniame pasaulyje. Tiesa, vienas kūrinys buvo grožinis šiek tiek senesnis – neatsimenu nei autoriaus, nei pavadinimo. Patiko abu tekstai.

Lietuvių kalbos gramatikos užduotis

Ši užduotis buvo neįtikėtinai lengva, tačiau, kaip ir visada, nemėgstu tokių užduočių, nes jų niekada neparašau gerai.

Žodžių rašyboje praktiškai nebuvo įmanoma pritaikyti, kokių nors taisyklių – visi žodžiai kažkokie keistai įdomūs – ir lengvi, ir neaiškūs, ir sudėtingi. :)

Skyrybos, deja, nesupratau visiškai. Pakliuvo kažkoks neaiškus gabalėlis teksto, kuriame arba buvo vos 5-7 kableliai arba pusę jų nepadėjau. Apskritai pirmo ir tikriausiai ketvirto sakinio visiškai nesupratau (o buvo jų kokie 6). Vienoje vietoje iš pusiausvyros išmušė jau egzaminų centro padėtas brūkšnelis visai ne vietoje, kitur neaiški sakinio prasmė. Na, čia taškų mažai gausiu.

Kalbos kultūros užduotis buvo gana paprasta. Manau, kad padariau vieną klaidą – parašiau nepergyvenkit vietoje neišgyvenkit, kai kalbama apie rungtynes ir jų lemtį. Na, bet tiek jau to. :) Taip pat abejojau ir abejoju dėl treningų ir treningo – ar daugiskaitinis žodis?

Morfologijos nagrinėjimas taip pat nepatiko. :) Rimtai, viskas labai jau vienodai toje lentelėje išėjo.

Apibendrinimas

Kad išlaikiau, tai čia ir taip aišku, tačiau nuo optimistiško požiūrio, jog gausiu 9-10, nusileidau iki 7-8. Manau, kad pridariau daug žioplų ir paprastų klaidų pačiame gramatikos teste, o ir patį straipsnį parašiau gana vidutiniškai. Dabar beliko mano labiausiai bijoma įskaita ir, žinoma, matematikos žinių patikrinimas. :)

Rašykite komentarą

Komentarai

 • Blogorama #441 : nežinau.lt
  birželio 11th, 2008 / 20:09
  Atsakyti

  […] Nežinau.lt gali būti naudinga. Įsivaizduokite sau! Tegu ir labai menkai prisidėta prie egzmino sėkmės, bet vis geras darbas atliktas ir pliusas prirašytas. :) […]

 • u-
  birželio 11th, 2008 / 21:17
  Atsakyti

  Hmm, aš prieš 2m laikiau.

  Šiaip rašau praktiškai be klaidų (net ir skyrybos), tačiau realiai, lietuvių nelabai mokiaus, tad visų tų taisyklių nemokėjau. Todėl už gramatiką gavau 7, už rašinį 9 (rašyt pusę velnio + nedarau klaidų), už kalbėjimą – 10. Sumoj 9.

  Patarimas – nesijaudinti dėl kalbėjimo. Visi jo labiausiai bijo, ir aš labiausiai bijojau, na bet temos nesunkios, nueini, pašneki, išeini atsipūtęs ir galvoji – kokio velnio nervinaus.?

 • Ričardas Š.
  birželio 11th, 2008 / 21:29
  Atsakyti

  :) Tikiu, bet vistiek bijau.

 • Skaiste
  birželio 11th, 2008 / 21:59
  Atsakyti

  siaip daugybe zmoniu sako, kad neverta bijoti kalbejimo, bet labiausiai jo ir bijau :) rasini rasiau pati pirma. kadangi tikejausi rasinio apie skaitymo metus, tai jau buvau jam moraliskai pasiruosus :D klaidu,tikiuos,daug nepadariau, bet del pacio temos atskleidimo abejoju. o antroj daly iskilo pora problemu su suvokimu, bet ,manau,su gramatika atsipirksiu :D vat, sekmes visiems :)

 • Rima
  birželio 11th, 2008 / 22:47
  Atsakyti

  as taip pat tikejausi rasinio apie skaitymo metus.kadangi buvom panasu rasiny jau rase pries tai labai sunku nebuvo ;P

 • Parasiau
  birželio 12th, 2008 / 16:58
  Atsakyti

  Na ir ir savo nuomone isdestyti…

  Siaip mokausi gana gerai (vidurkis 9.5^), bet si patikra praejo ganetinai blankiai, tikejausi parasyti geriau (kalbu apie gramatika, aisku nekrepkit i sitame tekste mano padarytas klaidas, siaip ju nedarau daug), bet gal isties per daug tikejausi…

  Rasini (taip butent 1 tema rinkausi) parasiau ganetinai gerai, zinoma, taip tik man atrodo, ziuresim kaip atsilieps mokytojai.
  Analize praejo normaliai, galbut siek tiek pasimeciau, nes sokinejau tarp gramatikos ir analizes, nedariau is eiles, savotiskai truko susikaupimo, ko galiu palinketi ateinanciai kartai, bet zinoma, tas susikaupimas neturi buti perdetas, kad tik nepereitu i nerema ar juolab stresa, o gal net baime.
  Gramatika… Stai tai, kur kaip sakant „priveliau“ klaidu kur reikia ir kur nereikia, bet sugebejau dar taip, kad po viena kiekvienam pratime (bent as manau taip), na gal isskyrus morfologiniame nagrinejime (pagrindai, nieko naujo, lengvi zodziai), be to as net nekalbu apie skyryba, kuri pasirode ganetinai paini… Gal visgi cia pasidarbavo savotiskas jaudulys…

  Is tiesu visiems ateinantiems „rasytojams“ ir busimiems matematikos bei kalbejimo „kankiniams“ :D galiu tik dar karta pasakyti jaudinkites! Taip jaudinkites, kartais jaudintis sveika, bet zinoma ne per daug! Sekmes gaunant gerus rezultatus tikrinant save!

 • Gintarė
  birželio 15th, 2008 / 20:39
  Atsakyti

  Visiskai nusivyliasu lietuviu kalbos patikra, o gal greiciau pati savimi. Uzduotys buvo nepaprastai lengvos, taciau nesugebejau susikaupti…visai „nusigribavau“ rasydama rasini, rinkausi tema apie vulgaruma, keiksmazodzius internete. Istiesu rasiniu temos buvo prastos, nebuvo uz ko uzsikabinti, teko rasyti padrikai. o apie gramatika geriau visai nekalbesiu…gerai kad bent tekso suvokimo uzduotis atlikau gerai( na bent taip as manau). na o del pazymio perdaug nesijaudinu, juk i atestatus niekas perdaug neziures, beto patys trimestrai gan geri :)
  ryt matematikos patikra. jai ruosiausi tikrai labai daug, todel tikiuosi gauti gera pazinimi. :) taigi su matematika galesiu atsigriebti.
  zinoma dar laukia ir kalbejimas. oi kaip jo bijau! …
  na bet ziuresim kaip cia bus. o jums linkiu dideles sekmes! :)

 • Eglė
  birželio 16th, 2008 / 12:13
  Atsakyti

  Lietuvių kalbos patikrą, manau, parašiau tikrai neblogai. Pasirinkau rašinį apie knygas, kuriame šį kartą, kaip bebūtų keista, „nenusirašiau į pievas“. Dažniausia prirašau sudėtingiausių sakinių, kuriuos ir pati skaitydama kartais susimaišau, bet šįsyk tikrai didžiuojuosi pati savimi. O gramatika, tai neatrodė sunki, nors buvo kokios dvi vietos, kuriose abėjojau kokias 5min. Viena iš tų vietų buvo skyryba. Tas tekstas tikrai buvo gana painus. Ir ši užduotis atims daugiausia taškų. Taigi tikiuosi 8-neto iš viso lietuvių kalbos egzamino, nes kalbejimas man atrodo pati sunkiausia dalis. Jos labiausiai bijau.
  Na, o šiandien grįžau iš matematikos egzamino, kuris, manau, sekėsi daug geriau nei tikėjausi prieš egzaminą. Išsprendžiau viską, esu neįsitikinusi tik dėl paskutinio uždavinio, iš kurio 6 taškų, manau, vis tiek bent 3 gausiu :) Taigi esu laiminga. Nei vienam egzaminui, galima sakyti, nesiruošiau :) Tad jei ir gausiu prastus įvertinimus, tai čia jau mano pačios kaltė (nors nemanau, kad jei buciau kažka dariusi, bergždžiai varčiusi sąsiuvinius, būčiau išlaikius geriau).

  Sėkmės kalbamajame egzamine :)

  P.S. Raštu rašau geriau nei spausdinu, todėl jei daug klaidų, nesupykit :)

 • Ričardas Š.
  birželio 16th, 2008 / 15:58
  Atsakyti

  :) Na, matematikos paskutinis uždavinys irgi nepatiko, bet apie tai kitame įraše – tikriausiai rytoj arba šiandien vakara pasirodys.

 • Nuomonė: PUPP matematikos rašomasis darbas | Ričardas Šmaižys
  birželio 16th, 2008 / 17:27
  Atsakyti

  […] Nuomonė: PUPP lietuvių kalbos darbas […]

 • Mazyle
  birželio 16th, 2008 / 20:34
  Atsakyti

  egzaminai man pasirode gan sunkus… vivi sake kad ten nera ka veikti, bet sais metais tikrai radau ka veikti tiek lietuviu rastu tiek matematika… o dar kalbejimas baugina… na gal kaip nors
  Gal kas zinot kur galima rasti siu metu egzaminu atsakymus ar bent jau uzduotis, noretusi pasitikrinti….

 • Mind=ius
  birželio 17th, 2008 / 23:34
  Atsakyti

  nu kažinau man pavizdžiui egaminas buwo abai lengas.. nors ir nesu labai jau geras mokinis parašiau viska idielei nes buwo elmentaru .. tai kartojome gal kokiu 5 metus .. nuo 5 klasės iki 10 ir nes per konsultacijas.. Kiti sake “ dieve kaip bijau kalbejimo “ pakalbejau kiek zinojau . kokias 6 minutes.,. gavau aukščiausia ivertinima taj 10 balu uz mano iškalbinguma ir visa kita.. man asmeniškai buvo suniausia parašyti rašini .. galvojau ka rašyti bet kaip isirašiau taj ir prirašiau 400 žodžiu .. :)

 • Rimvydas
  birželio 18th, 2008 / 21:09
  Atsakyti

  Taip, ir aš šiais metais esu 10-okas ir atlikau šį PUPP. Rašinį pasirinkau pirmąjį – apie skaitymo metus. parašiau gan neblogai. ;]
  Suvokimas normaliai, o gramatika šiek tiek sunkiau.
  kalbėjimo surinkau maksimumą 22 taškus.
  Bendras: 9. ;)

 • Airidas
  gegužės 24th, 2010 / 10:44
  Atsakyti

  Pats kątik parašiau lietuvių PUPP’ą. Straipsnis praėjo gerai, nors negaliu nusiraminti dėl teksto rišlumo.Rašiau apie tai, kaip išlikti asmenybe Iš duotos 250-300 žodžių straipsnio talpos, parašiau apie 253 žodžius. Neatrodytų taip keista, jei ne faktas, kad klasėje, kai praktikavomės ant sąsiuvinio lapo tos pačios apimties straipsnio, tesugebėdavau parašyti 150 žodžių. Ir iš kur ištraukiau tą šimtą per PUPP’ą??? Ar kam nors irgi taip būna?

  • Ričardas Š.
   gegužės 24th, 2010 / 21:51
   Atsakyti

   Tiesiog, matyt, buvo reikalas ir susikaupei gerai, tai ir rezultatas gavosi tinkamas – dažnai taip būna.

 • Gintarė
  gegužės 31st, 2010 / 16:07
  Atsakyti

  Aš taipogi jau parašiau PUPP’ą. Auklėtoja sakė, kad nusivylė rašiniais, sakė, jog banalūs buvo, bet tikiuosi, kad klaidų nebus daug. Rytoj laukia kalbėjimas. Labai bijau. Iš tikrųjų net neįsivaizuoju, kaip sugebėsiu pakalbėti. Man atrodo, kad viskas bus labai sudėtinga, pasimesiu bekalbėdama, o svarbiausia – neiškalbėsiu tiek, keik reikia. Nežinau, ką daryt. dauguma, jau baigusių 10 klasę sako, kad lengva lb tas kalbėjimas, bet mane kažkaip baugina kaip tik labai. ;\

Tęsdami naršymą sutinkate su slapukų (angl. cookies) naudojimu. daugiau...

Slapukai (angl. cookies) naudojami sukurti patrauklią ir patogią vartotojo sąsają ir užtrikina geriausią naršymą. Spausdami "Sutinku" sutinkate su slapukų naudojimu šioje svetainėje.

Užverti