A. Vidžiūno C++ ir C++ Builder pradmenys

Kadangi pirmame kurse sėkmingai krimtome C++ kalbos pagrindus ir ją naudodami mokėmės algoritmuoti, teko pasidomėti ir atitinkama literatūra siekiant susipažinti su sintakse, įgauti esminius šios kalbos bruožus ar subtilybes.

Nors daugiausia informacijos rinkausi ir skaičiau iš KTU dėstytojų parašytų ir rekomenduotinų knygų neseniai prisiminiau ir savo įsigytą A. Vidžiūno C++ ir C++ builder pradmenys. Atsimenu, kad kai tik šią knygą įsigijau tuo metu aktyviai savarankiškai domėjausi Pascal kalba ir težengiau pirmuosius savo žingsnius programavimo srityje.

Tuomet nelabai supratau ar per mažai suprantu bendros logikos programavimo ar ta knyga parašyta taip blogai, kad nieko neina suprasti. Dabar galiu daryti išvadą, kad 2005 leidimo knyga yra parašyta prastai ir būtent dėl to nieko nėjo išmokti ir suprasti.

Dabar jau daugiau nei pusmetį kurdamas lengvas (universitete sunkių neduoda) programas su C++ ir susipažinęs su šios kalbos visomis pagrindinėmis struktūromis, sintakse ir panašiais dalykais pasiėmęs A. Vidžiūno knygą nesugebu suprasti, ką jis joje nori pasakyti ar ką bando aiškinti.

Visų pirma, knygos struktūra man neitin patiko. Ta pati tema – funkcijos, struktūros ar galų gale paprasčiausias failų naudojimas išmėtyti per kelis skyrius ir neįmanoma normaliai suprasti vieno dalyko iki galo. Visur numetamos trumpos detalės nesusistemintos ir neapibendrintos iki galo. Mano nuomone, per anksti be jokių detalesnių paaiškinimų pateikiama ir rodyklių sąvoka. Galbūt dėl to tuomet tiek vargau mėgindamas suprasti, kur jos panaudojamos.

Kita problema, sudėtingų terminų vartojimas. Na, knyga skirta pradedantiesiems parašyta taip, jog dabar numanydamas apie ką kalbės skyriuje ar tekste ir kas jame turėtų būti sunkiai suseku mintį ir paaiškinimus. Pavyzdžiui, pirmoje dalyje kalbama apie struktūrinius programos modulius – tai tiesiog mandriai pavadintos funkcijos ir šiame skyrelyje vos keliais puslapiais nusakytas jų aprašymas. Tačiau kas keisčiausia, kad po dar 30-40 puslapių atsiranda dar vienas skyrelis pavadinimu „Funkcijos“.

Apskritai susidaro toks įspūdis, kad žmogus rašė šią knygą vien norėdamas parodyti, kiek jis moka ar sugeba vartoti skirtingų terminų, pavyzdžiui, tame pačiame puslapyje tą patį dalyką įvardija keliais skirtingais terminais, sinonimais, ko nereiktų daryti pradedantiesiems aiškinant.

Ir dar vienas įdomus dalykas, kuris mane šiek tiek sutrikdė – knygoje pateikiamas angliškas programų kodas, o visa kita, įskaitant komentarus kodų ištraukose lietuviškai. Nors dvejojau, ar KTU rekomenduojamose knygose teisinga taktika rašyti kodą lietuviškai, vis dėlto nusprendžiau, jog nereiktų klaidinti žmonių angliškai kintamųjų pavadinimais. Jau geriau leisti žmogui suprasti kintamųjų prasme lietuviškai, tačiau pabrėžti, kad realiame pasaulyje vis tiek reikės programuoti anglų kalba.

Tačiau negalima visko taip peikti ir nuneigti. Nors atidžiai neskaičiau dalies apie C++ Builder, bet pervertęs ir įdomesnes vietas paskaitęs supratau, kad informacija kaip naudotis šiuo įrankiu pakankamai gerai išdėstyta ir aprašyta. Yra nemažai vaizdinių ir ekrano nuotraukų, kurios palengvina supratimą. Gaila tik, kad minimas įrankis jau atgyvenęs morališkai.

Norintiems savarankiškai išmokti ar pradėti domėtis C++ kalba šios knygos nerekomenduočiau kaip pirmosios, nes informacija pateikiama sudėtingai, trūksta detalumo, paaiškinimų ir pati  knygos struktūra ne iki galo gerai apgalvota. Tačiau, jeigu mąstote apie darbą su C++ Builder, siūlyčiau pirmiausia prieš perkant knygyne atidžiai pasižiūrėti ar ši knyga tikrai tai, ko jums reikia.

Rašykite komentarą

Komentarai

 • Laurynas
  balandžio 19th, 2011 / 14:29
  Atsakyti

  Pirkau šitą knygą prieš porą metų, nuomonė panaši. Apskritai, ar yra bent keletas gerų knygų apie programavimą išleistų Lietuvos universitetų/dėstytojų? Kiek esu matęs, tai arba plonos knygelės labiau tinkamos vadinti konspektais, arba tokios kaip šita labiau panašios dėstytojų saviraiškos priemones, arba tokios, kad apibūdinti labiausiai tinka rusiškas keiksmažodis(čia itin pasižymėjo kažkokia ŠU knygutė apie programavimą elektronikoje C kalba). Kitąvertus nieko labai keisto, kai informatiką dėsto žilstelėję profesoriai, už kuriuos turėtos praktikos kiekiu kai kurie studentai yra pranašesni…

 • laimonas1367
  gruodžio 1st, 2012 / 11:30
  Atsakyti

  sveiki gal galetumete pasiulyti koe c++ knyga ?

Tęsdami naršymą sutinkate su slapukų (angl. cookies) naudojimu. daugiau...

Slapukai (angl. cookies) naudojami sukurti patrauklią ir patogią vartotojo sąsają ir užtrikina geriausią naršymą. Spausdami "Sutinku" sutinkate su slapukų naudojimu šioje svetainėje.

Užverti