HTML5: apmąstymai ir realybė

Apie HTML5 naujoves internetas dūzgia jau kelis metus vis laukdamas ir aptarinėdamas, kokią įtaką turės dabar esančioms technologijoms: Flash, Silverlight ir kt. Tačiau ar iš tiesų tiek verta džiaugtis HTML5 vos ne kaip naująją interneto karta?

Aš pats būčiau laimingas, jeigu toks dalykas jau gyvuotų dabar internete ir mes visi jį naudotume, nes galybės „būtinų“ priedų diegimas į naršyklę tampa baugus procesas. Kada paskutinį kartą perrašėte Windows OS ir bandėte atverti bent keletą puslapių su tik ką įdiegta naršykle? Pasirodo, kad trūksta ir to, ir to, o to iš vis nežinia kodėl nerodo bei dar reikia pačiam parsisiųsti, diegti, paskui trinti diegimo įrankius ir pan. Panaši situacija ir su atnaujinimais – Flash įrankis atsinaujina kiek rečiau, tačiau baisu nueiti į puslapį, kuris naudoja Silverlight, nes tikriausiai dar nė karto nebuvo taip, kad neišlįstų pranešimas, skatinantis mane tą priedą atnaujinti. Žinoma, viskas dėl tobulėjimo, tačiau kam reikia tiek daug technologijų tam pačiam dalykui.

Sakysite, tokia ir yra paskirtis HTML5 pagaliau po tiek laiko sukurti vieningą ir tobulą įrankį, kuris interneto vartotojams suteiks smagesnių potyrių jūsų valdomame puslapyje. Tačiau jau dabar, jeigu neklystu, apie HTML5 kalbama daugiau ne du metus, kai kur matome mokymų, kaip sukurti puslapį su HTML5, pradedamos naudoti kai kurios galimybės, kurias palaiko naujausios naršyklės. Šiuo atveju mano klausimas būtų, kiek ilgai dar bus kuriama HTML5 technologija? Kažkaip man visa tai primena C/C++ kalbos tobulinimą, kuris trunka gausybę metų ir iš C++0Xjau virto C++XX, tikėkimės suspės iki C++XXX. Taigi, kiek metų dar bus kuriamas tas visuotinis standartas – du? tris? penkis? Man atrodo, kad tai per ilgas laiko tarpas ir tiek paprastiems vartotojams, tiek programuotojams vargstantiems su kitomis technologijomis rezultatų reikia jau dabar.

Kita problema susijusi su laiku ta, kad atsiradus HTML5 aš vis tiek turėsiu diegti tuos 3-5 priedus savo naršyklei, nes kokius 3-4 metus atsiras svetainių, kurios vis dar naudos šias technologijos ir kas blogiausia, kad kai kurios tų svetainių bus vietinės reikšmės interneto naujienų portalai be kurių sunku išsiversti. Tuo pačiu tiek Adobe, tiek Microsoft primygtinai teigs, kad vis tiek jų produktai yra geresni ir suteikia daugiau galimybių svetainių kūrėjams. Kas keisčiausia, kad tai irgi bus tiesa, nes visų galimybių ir funkcijų neišeis sudėti į HTML5 iškart. Todėl visas šis procesas turėtų užtrukti vos ne dešimtmetį, šiek tiek perdedant, o galbūt ir visai realiai interpretuojant esamą padėtį.

Iš čia kyla klausimas ar tikrai verta laukti to HTML5 ir tiek daug apie šią naują technologiją kalbėti? Dabar su tuo pačiu Flash ar kylančia Silverlight technologijomis galima atlikti išties daug bėda tik ta, kad reikia diegti papildomus priedus naršyklėms, o gal visa tai iškart integruoti į naršyklių branduolį ir taip išvengsime tų problemų, kurias patiria paprastas vartotojas? Juk Google Chrome padarė panašiai, o Mozilla Firefox ir taip atkeliauja su daugybe panašių priedų.

Galbūt toks sprendimas tenkintų visus? Pirmiausia Adobe ir Microsoft toliau galėtų sėkmingai konkuruoti, antra, vartotojai nepatirtų nesklandumų diegiant ir keičiant naršykles, trečia, klientai ir svetainių savininkai, galėtų rinktis bet kurią technologiją, nes žinotų, kad ji veiks vartotojų kompiuteriuose.

Įdomių dalykų įvyko nuo šio įrašo rašymo. Vienas tokių tai atviras ir viešas Flash išpeikimas Apple kompanijos vadovo Steve Jobs, kuris visomis keturiomis priešinasi šiai technologijai naujausiuose savo gaminiuose, tokiuose kaip, iPad ar iPhone. Prie akcijos „ne Flash“ prisidėjo ir Microsoft, kurie savo tinklaraštyje paskelbė, kad nuo devintosios Internet Explorer versijos nepalaikys Flash video rodymui. Tačiau, esu įsitikinęs, kad jie taip elgiasi ne vedami pažangos, o tiesiog labiau populiarindami savąją Silverlight technologiją – juk kuo mažiau naudosis Flash, tuo daugiau kurs Silverlight aplikacijos internete.

Esu įsitikinęs, kad galima prigalvoti ir daugiau pranašumų, tai vėl tas klausimas, ar tikrai ta HTML5 tokia svarbi ir taip reikalinga mums?

Keletą įdomių pamąstymų taip pat rasite ComputerWorld tik jie daug pozityvesni.

Beje, kadangi rašau įrašus į priekį, netikėtai panašiomis idėjomis anksčiau manęs pasidalino ir Povilas iš SkaitykIt.lt tinklaraščio, kuris agituoja nenuvertinti Flash.

Rašykite komentarą

Komentarai

 • Tomas
  gegužės 4th, 2010 / 08:22
  Atsakyti

  Keletas pastebėjimų:
  1. HTML5 nėra tik apie video/audio playback’ą be papildomų įskiepių. Semantika, GeoLocation, Canvas, klientinės pusės DB ir krūva kitų funkcijų, dėl kurių verta laukti ir galbūt jau dabar pradėti naudoti HTML5.

  2. Microsoft nesako, jog IE9 nepalaikys Flash. Ką jie sako, yra tai, jog jų HTML5 video playback’ui palaikys tik H.264 kodeką. Tai nereiškia, kad IE9 negalės groti video per papildomus įskiepius (SL, Flash, Quicktime).

  • Ričardas Š.
   gegužės 4th, 2010 / 16:51
   Atsakyti

   Pirmas variantas – taip, bet kol standartas bus pradėtas naudoti ar bent išvysime jį, labai ilgai laukti reikės, čia buvo analogija su tuo C++ kūrimu, kuris taip niekada ir nepasibaigia, o visi taip laukia.

   2) Visiškai teisingai. Sukonkretizuota iki „video rodymui“, tačiau į konkretesnes technines detales nesileidau :)

Tęsdami naršymą sutinkate su slapukų (angl. cookies) naudojimu. daugiau...

Slapukai (angl. cookies) naudojami sukurti patrauklią ir patogią vartotojo sąsają ir užtrikina geriausią naršymą. Spausdami "Sutinku" sutinkate su slapukų naudojimu šioje svetainėje.

Užverti