Patyčios mokykloje

Rough day
Creative Commons License photo credit: JonF119

Mieli bendraamžiai.

Diskusija apie patyčias ir priekabiavimą vyksta jau gana ilgai, tačiau lygi šiol į problemą žiūrima pro pirštus tiek valstybės, tiek pačių mokinių. Šis atviras laiškas skirtas pabudinti jus iš esamos situacijos ir į ją pažvelgti kitaip, nenusisukti nuo šio – vieno svarbiausio mokyklos gyvenime dalyko.


Norint suprasti patyčias ir apkalbas reikia panagrinėti dabartinę situaciją, kodėl tai vyksta ir kokios priežastys skatina žmones elgtis priešiškai. Atsakingi asmenys dažnai kaltę suverčia mokytojams ir tėvams, kurie matydami konfliktą jo nesustabdo arba oficialiai neparodo. Žinoma, patyčių nedraudimas ir nestabdymas (tik stebėjimas) yra neigiamas veiksnys, nes mokinys pamatęs, jog gali nevaržomai šaipytis, tai daro nuolatos – vėliau visa tai virsta įpročiu, kurio ne taip lengva atsikratyti. Tokius faktus ir asociacijas yra išsakęs žymus norvegų tyrinėtojas Dan Olweus. Jis teigia, kad būdamas neutralus stebėtojas žmogus yra patyčių dalyvis ir turi būti įtraukiamas į santykių aiškinimąsi. Tačiau ar tikrai vien mokytojai kalti? Galima įžvelgti ir kitus, psichologinius aspektus. Ar nepastebėjote, kai pačios aukos po tam tikro laiko virsta priekabiautojais. O galbūt patyčių iniciatoriai gyvena asocialiose šeimose arba jiems tiesiog trūksta dėmesio. Galbūt jie „paveldėjo“ polinkį į psichologinį smurtą iš tėvų ar giminaičių. O ar nebūna taip, jog retkarčiais pačios aukos iššaukia tokį drastišką elgesį dėl savo charakterio ar būdo.

Patyčių ir apkalbų pasekmės dažniausiai nebūna teigiamos. Tokie žmonės užsidaro savyje ir stengiasi pasislėpti nuo visuomenės. Ateityje patyrę psichologinį smurtą žmonės bijo įsilieti į socialinį, mokyklinį ar kitokį gyvenimą. Neretai pačios aukos, kupinos neapykantos ir susikaupusių nuoskaudų, pradeda karą su kitais – gaunamas užburtas ratas, iš kurio nei pabėgsi, nei liksi neutralus (pagal Dan Olweus teiginius). Kai kuriuos silpnesnio psichologinio pasirengimo žmones tai gali priversti prie skaudžių pasekmių – savižudybės arba pykčio proveržio, kuriuos matome JAV mokyklose. Bet kokiu atveju pasekmės aplinkiniams ir pačiai aukai yra skaudžios – susimąstykime, kaip elgiamės.

Problemai spręsti universalaus būdo nėra, tad sunku tinkamai patarti. Manau, tikriausiai sutiksite, kad šič problemą galima išspręsti pakeitus tėvų ir mokinių mąstymą, supažindinus juos su realiomis pasekmėmis. Tačiau nereiktų tikėtis, jog viskas išsispręs greitai ir be papildomų kliūčių. Reikia skatinti toleranciją, supratimą ir naują požiūrį tarp šiuo metu populiarių jaunimo grupuočių. Pastangos anksčiau ar vėliau susilaukia teigiamų pasekmių ir pakeitimų. Skatinkime nebijoti viešai parodyti problemas ir jas išspręsti.

Tikiuosi šiuo laišku jums parodyti, jog neverta mokykloje užgaulioti kitų, nebūtina ir tylėti, jei turi, ką viešai išsakyti, nes kitaip pasekmes gali būti skaudžios mums visiems.

Toks pats mokinys,

Ričardas

*Tai lietuvių kalbos rašomasis darbas (laiškas) apie patyčias mokykloje.

Rašykite komentarą

Komentarai

 • noTime
  balandžio 7th, 2008 / 21:59
  Atsakyti

  Tėvams ir mokiniams su plyta nepadaužysi, jei jiems nusispjaut. Svarbu informuoti: tokio gyvenimo ir mąstymo pabaiga bus skurde ir kriminaluose. Tų, kas tai suvokia, pareiga – kišti juos į kalėjimus, kad netrukdytų gyventi.

  Brutalu, bet tai vyksta dabar (jausmai išimti).

 • lolita
  kovo 5th, 2009 / 20:47
  Atsakyti

  Iš tikro tai skaudi problema ir ją reikia kelti viešumon.Reikia apie tai kalbėti ir rašyti. Problema tiek isisenėjusi ir skaudi, kiek LT mokytojai yra netekę prestižo ir nekenčiami.LT mokykla tinkama tik agresyviems debilams. Normalios šeimos turi emigruoti, arba labai atsakingai ieškoti mokyklos savo vaikui, jeigu nori bent šiek tiek normalų jį turėti. Dabar LT mokyklose vaikai mokosi“išgyvenimo, prisitaikinėjimo“ ir mokosi skaudžiai, nes mokytojos tik pasako, kad jie to „turi mokėti“. Tėvams yra liepiama nesikišti, ar dar kaip nors kitaip tie tėvai yra įžeidinėjami,jei bent bando pasiaiškinti, kas vyksta mokykloje. Mokiniams mokytojos net žudytis pasiūlo, jei tie skundžiasi.Kas liečia mokymąsi, tai tik korepetitoriais laikomės, nes mokytojos gali pamokų ir neišaiškinti jei nori ir visi tylės. Mokiniai mokytojų nekenčia, nes šeimose jų taip nežemina tėvai, kaip mokykloje mokytojos. Pasiklausti ir ko nors paprašyti mokytojų bijo, nes yra tokių kurios įžeidinėja. Nėra nė vienos mokyklos, kur nebūtų blogų mokytojų ir niekas jų nekabina, nes žino, kas bus, jei užkabins.Atlyginimų pakėlimas mokytojų nepakeis.Yra problema ir apie ją reikia kalbėti. Dabar nusirito net iki „patogių, gabių mokinių“…, o kaip visi kiti? Neįsivaizduoju-jeigu šeimose mes taip su vaikais elgtumės….

 • Barboryte
  balandžio 3rd, 2009 / 21:23
  Atsakyti

  Remiantis Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) atliktu tyrimu, Lietuva tarp 35-ių šalių užima pirmą poziciją pagal vaikų, iš kurių tyčiojamasi, skaičių. Sutinku su siuo darbo Autorium.Ištikruju norint kazka pakeisti visuomeneje reiktu pakeisti mokiniu mastyma ir mokytojam suprasti kad tai nera paprasta problema.Visam gyvenimui atsimeni tuos baisius metus parleistus mokykloje, atsimeni tu smurtautoju vardus daug geriau nei kazkada pazintu geru draugu vardus.Tai toli grazu nera smulki ir paprasta problema.Jinai nera greit issprendziam ,o ypac padaryta zala aukai.Smurtautojai perduoda savo skausma ir neapykanta aukai o auka lieka be pagalbos ir pati save zaloja.
  Galiausiai kai atrodo gyvenimas nebebus grazus mes iseinam .tikiuos pasaulis pasikeis …;]

 • LNK laidos tęsinys – apie patyčias mokykloje – kai tyčiojasi mokytoja | Ričardas Šmaižys
  rugsėjo 4th, 2009 / 17:14
  Atsakyti

  […] Jau esu rašęs įrašą apie patyčias mokykloje, bet tai buvo literatūrinis rašinys, tiesiog laiškas, rašinys, kurį reikia parašyti per lietuvių pamoką, kad gautum atitinkamą įvertinimą. Vis dėl to situacija mokyklose yra visai kitokia ir nereiktų sakyti, kad yra mokyklų, kuriose nėra patyčių. Visur mokosi tie patys mokiniai. […]

 • toma*
  vasario 11th, 2010 / 17:59
  Atsakyti

  kodel vaikai zudosi del patyciu juk tai nera beda kad is taves tyciotusi pavizdiui tave pavadino durneliu tik viena karta ar reikia is karto zudytis O jeigu tave kiek viena diena is taves tyciotusi tai visai kitas reikalas nesikankink taip labai as tau patarciau nekreipti demesio o jeigu tave musa,spardo,pravardziuoja tai tu pasakyk mokytojai arba tevelems o jei tu nenori mokytojai ar mamai teciui sakyti tai parasyk ant lapo ka tau dare dideli berniukai dare tada nunesk ir tada pasikalbes su juo kuris is taves ticiojasi ir bus viskas gerai as pasakiau tau savo nuomone jai tau nepatinka tai taip nedaryk ate linkiu tau geru dienu ricardai buckis tau nuo manes.

 • Ričardas Š.
  vasario 11th, 2010 / 20:13
  Atsakyti

  Nereiktų suasmeninti šio įrašo, nes, kaip minėta, teksto pabaigoje tai yra lietuvių kalbos rašinys, tiksliau laiškas, kurį reikia parašyti nurodyta tema. :)

 • cete
  kovo 23rd, 2010 / 20:18
  Atsakyti

  as zinau kas yra patycios ir pati tai patyriau.tai labai skausmingas procesas.mokytojai vaidina kad jiems rupi, bet jiems yra nusispjauti ant visko!

 • aleksandras
  sausio 30th, 2011 / 19:21
  Atsakyti

  istikruju ziaurios tos patycios,nusibodo jau.kur tik nepazvelgsi visu-mokykloj,gatvej,namie…:(

 • prorpor
  kovo 22nd, 2011 / 16:11
  Atsakyti

  Jeigu norit sustabdyti patycias , tikrai to nebus ;) jeigu zmogus is kurio tyciojimasi pasiskus jam bus dar blogiau , norint ta baigti tas zmogus is kurio tyciojimasi turi pats apsiginti ir parodyti kad jis nera sudas :) Mokytojai ir tevai niekuom nepades :) jeigu ji musa ir jis ziuri i tai kaip i neka kita o kaip i normaluma tai tada eina jie naxuj :) pats per ta perejau ir supratau , kad geriau ismusti kitam dantis su kastetu ir parodyti kad tu nesi bejegis ir ismusti vienam dantis , kitam sulauzyti nosi ir tada pamatysit rezultata :) kai pradedi rodyti kad tu esi neblogesnis uz juos tai tada prie taves ir nelenda :)

  • aivaras
   lapkričio 27th, 2011 / 17:07
   Atsakyti

   ne visi toki kieti kaip tu ir nemanau kad pats taip dariai o tevai ir mokytojai tikrai pades tokius erelius seip patys bendraamziai padeda apsigint ir juos uzstoja pats esu ne karta tokius uzstojas

 • Eimantas
  kovo 22nd, 2011 / 22:36
  Atsakyti

  Naivus jus zmones :D na gal keli cia suvokia ka raso,pakartoju „Prorpor“ zodzius,turi tapti stipriu,bet jis pamirso viena dalyka kad ir tapsi stiprus ir dauzysi visus,tai nekeicia fakto,kad tau reiks tai isgyventi likusi gyvenima,to slepimas-tapti tokiu blogu,kad nei mokytojai nei tevai neturetu ka pasakyt,ir jai jus kazka pasiusit ant tryju raidziu ar dar kaip,abejoju ar kas labai supyks. asmeniskai as ir isgyvenau tai 4metus, teko pacios blogiausios patycios,kai klase buvo pati blogiausia visoje mokykloje… bet praejau tai pirma ne fiziskai,nes tai neimanoma,net neisivaizduojama tokiam vaikui kuris patyria patycias,tai pirma ivyksta protiskai.Tampi toks blogas per pora dienu,kad net palyginus pasiutes suo butu-angelas su tavim. Kad lengviau butu pradedi naudoti narkotikus (asmeniskai:“zole“,“cefyras“-sitas itin keicia mastysena) dar pridekima beprotiskas uzsispyrimas ir valia sportui ir gauname,ka ir minejo kolega. O jai tevai yra bailiai,tai tenka vaikui gilintis i pacias seimos saknis,kad ikveptu (asmeniskai:gilinaus i tevo seneli-partizana) padeda ir tai siektiek… Dar daug ka daro vaizduote- tokie vaikai turi isivaizduot save stipru ir bloga. (Man padejo Vilkas p.s. teko net kaukt pries menuli vidurnakti kapinese,pabegus nakti is namu be tevu zinios(jie to ir nesuzinojo iki dabar ir nesuzinos :p )) na po tokiu pastangu manyciau vaikui reik keist mokykla ir keliaut to „cool“ vaikino pedomis. Po viso sito abejoju ar pamatysit patycias. (Asmeniskai perejau i kita mokykla ir po metu tapau mokyklos ereliu,pabreziu MOKYKLOS,nekalbu jau apie klases. Tad isvada vaikams patyriantiems patycias:
  1)tapkit siaubingai blogi VISU atzvilgiu.
  2)dekit ant visko isskyrus sporta ir sportuokit iki tol,kol kiekvienas zingsnis ir oro ikvepimas taps kankinimusi(pralipkit pro ZMOGAUS limitus)
  3)nepamirskit keist aplinkos,kad ir tai bus pabegimas is pamoku i prekybos centra ar i miskeli parukyt ir pagert,apie mokyklos keitima po atsigavimo is patyciu-butinas.
  4)Svarbiausia atsikratykit to-kas jums sukelia patycias arba tiesiog nekalbekit apie tai
  5)kad islikt „cool“ ir daugiau nematyt patyciu butina kuo MAZIAU sneketi su visais,ismokit zmogaus psihologija,kad galetumete parodyti tai zenklais.
  6)VISAD,kad ir nukirstu jums ranka reikia GINTI SAVO ISITIKINIMUS.
  Tad dekui uz demesi,Eimantas.

 • Lina
  spalio 26th, 2011 / 19:36
  Atsakyti

  Baisu kai pagalvoji apie tai. Vieni tai perneša lengvai, o kitus sutraumuoja visam gyvenimui. O vistiek gi viskas prasideda nuo šeimos……

 • Simona
  lapkričio 10th, 2011 / 20:20
  Atsakyti

  gali pasakyt kiek gavai už šitą laišką? :) labai geras atrodo ir idomu balas. pasiimciau ir as is cia informacijos

 • Komentatorius
  lapkričio 26th, 2011 / 23:40
  Atsakyti

  Teisingai – nereikia užgaulioti prie kitų mokykloje.
  Universitete tam bus pakankamai laiko :D

 • vygantas
  balandžio 10th, 2012 / 16:20
  Atsakyti

  nesuparntu tie kurie ticiojas nesugeba but normalus zmones? butina uzkliut pats viska zinau bet kai salia kitu nera tai jau net pasikalba

 • Odeta Zamuškaitė
  liepos 17th, 2012 / 19:53
  Atsakyti

  Baisu…

Tęsdami naršymą sutinkate su slapukų (angl. cookies) naudojimu. daugiau...

Slapukai (angl. cookies) naudojami sukurti patrauklią ir patogią vartotojo sąsają ir užtrikina geriausią naršymą. Spausdami "Sutinku" sutinkate su slapukų naudojimu šioje svetainėje.

Užverti