Paauglystėje esu rašęs ir apie tai, kodėl knygų neskaitau ir po poros metų apie tai, kodėl knygas reikia skaityti.

Tiesa, abu rašiniai kelia šypseną, nes per paskutiniuosius metu sugebėjau pabaigti turbūt mažiausiai du netikrus magistrus. Suformavau reikšmingai daugiau naudingų įgūdžių ir žinių. Visa tai dėl perskaitytų knygų. Vienos atvėrė ir parodė problemas su kuriomis susiduriu. Kitos padėjo suformuoti ir pasisemti idėjų, kaip tas problemas išspręsti.

Mokydamas savo jaunesniuosius komandų vadovus (angl. teamlead) pastebėjau, jog žmonės nemoka apdoroti informacijos. Blogiausia, kas gali nutikti tai perskaičius knygą ar pabuvus mokymuose neinicijuoti jokio pokyčio. Žinios be įgalinimo (veiklos) yra be prasmės. Ateityje galėsite pasigirti tik tuo, kad turėję daug žinių, bet taip nieko ir nepakeitėte.

Nusprendžiau pasidalyti, kaip aš skaitau knygas. Tiesa, nieko stebuklingo, tačiau visgi gal pravers. Perskaitę įrašą sužinosite, kaip tą pačią knygos informacijos panaudoju keliais būdais, kaip įsimenu informaciją ir nepalieku erdvės neveikimui.

MINČIŲ ŽYMĖJIMASIS PIEŠTUKU

Prieš pradedant daugiau skaityti mane visada žavėjo Bill Gates ir tai, kaip didžiausi lyderiai pasaulyje sugeba perskaityti šimtus knygų per metus. Mintį, jog reikia žymėtis paraštėse kilusias idėjas skaitant ar pasibraukti reikšmingas mintis pasigavau būtent iš Gates Notes tinklaraščio ar video, kuriame jis pasakoja, kaip skaito.

Anksčiau naiviai tikėdavausi, kad atsiminsiu vietas ar pagrindines mintis, tačiau šiandieną aš knygas, jų mintis ne tik stengiuosi įsiminti ir apjungti su savo patirtimi, tačiau neretai ir perduodu informaciją  kolegoms ar štai rašydamas tinklaraštį.

Pasibraukimas svarbiausių minčių man padeda negaišti laiko skaitant antrą kartą, rasti greitai svarbiausią informaciją bei ją panaudoti.

RAŠYTINIŲ SANTRAUKŲ KŪRIMAS

Kiekvieną knygą skaitydamas konspektuoju į Apple Notes programėlę. Sklando visai teisingas stereotipas, jog daugelyje knygų (ypač amerikietiškų) yra bent 30% praskiestos abstrakčios informacijos, kurią tiesiog galima išbraukti.

Pasidarydamas rašytinę santrauką aš pasižymiu pagrindines idėjas, mintis ir citatas, kurios man yra aktualios. Vėliau žinias per panaudoju rašydamas savo tekstus, kopijuoju darbuotojams į SLACK arba vidines instrukcijas kaip mokomąją informaciją.

Santraukas atlieku dviem būdais:

  1. Konspektuoju pasibrauktas mintis ir knygos dalis, jeigu tikiu, kad jos man pravers ateityje.
  2. Pasirašau savo mintis, kaip refleksiją perskaitęs knygą. Dažniausiai šioje refleksijoje aprašau tai, kokius atpažinau savo elgesio niuansus, kokius pokyčius turėčiau įgyvendinti arba apibendrinu santrauką su kita žinoma informacija, knygomis ar mokymais. Apjungiu ir sulieju savo patirtį ir žinias su autoriaus mintimis.
  3. Raudonai pasižymiu TODO sąrašą, ką turiu pakeisti arba ką daryti kitaip. Sąrašas būna labai aiškus ir dažnai trumpas, įvedu pamatuojamus rodiklius.

Santraukas ir knygų mintis rašau dar ir dėl to, jog noriu užtvirtinti informaciją savo smegenyse ir ją papildomai „įrašyti”.

Kartais skaitydamas greitai knygą prisimeni tik antroje dalyje buvusias geriausias mintis, o santraukos kūrimas yra puikus būdas dar kartą, jau perskaičius viską, suprasti, ką knygos autorius turėjo omenyje atsitraukus iš toliau.

Ir nors tai reikšmingai padidina prie knygos praleidžiamą laiką, tikiu, jog turi reikšmingos įtakos. Esu skaitęs, jog dauguma skaitančiųjų daro tą patį, tad tikrai pasiteisina. Kviečiu išmėginti ir jus.

Vienintelis dalykas, ko norėčiau, tai knygų santraukas rašyti ranka naudojant Apple Pencil, bet tai užima ženkliai per daug laiko, tad konspektas būna dažniausiai kompiuterinis tekstas. Kartais nusifotografuoju knygos schemą ar puslapį.

TĄ PAČIĄ AR ARTIMIAUSIĄ DIENĄ IMUOSI POKYČIO

Jeigu atradau puikų minčių arba supratau, ką darau ne taip, beveik tą pačią arba kitą dieną pradedu pokytį.

Pokytis dažnai būna veiklos įmonėje transformacija, instrukcijos ar proceso nežymus atnaujinimas. Gali būti ir naujos dokumentacijos ar mokymo darbuotojams sukūrimas, kuris atliekamas tą pačią savaitę kaip mini vidinis webinaras.

Informaciją skirstau ir filtruoju į tai, kam ji būtų naudinga: vadovaujančioms pareigybėms kalbu ir pravedu vidinius mokymus, kuriuose papasakoju santrauką ir tai kokių naujų lūkesčių turiu. Tokiu būdu netgi dar kartą užtvirtinu informaciją savo mintyse.

Paprastiems darbuotojams pasidalinu „santraukų santraukomis”. Kitaip tariant, iš savo parašytos santraukos apie knygą atrenku nuotrupas su minimaliu kontekstu, kas jiems būtų naudinga. Tai stiprina įmonės vidinę kultūrą ir padeda augti darbuotojams kas dieną skiriant laiko vos minutę ar dvi perskaitant mažą tekstą iš pat ryto.

Tikiu, kad tobulėjimas susideda iš mažyčių pokyčių, tad jei bent vienas tekstas sukurs nedidelį darbuotojo elgesio pokytį į teigiamą pusę džiaugsiuosi, jog darbas nuėjo ne perniek.

Nuotrauka atlikta Aaron Burden rasta StockSnap

Patiko? Kiti mano įrašai

  • Nuomonė: knygas reikia skaityti!

    Asmeniniai,Laisvalaikis,Literatūra,Žmonės / 2007-12-11 / Ričardas Š.

    Anksčiau rašiau, kodėl knygų neskaičiau, tačiau dabar viskas apsivertė aukštyn kojom. Šia patirtimi norėčiau pasidalyti su Jumis. Šiuolaikinis jaunimas tolsta…

    Skaityti daugiau iki 6min. skaitinys
  • Kodėl aš neskaitau knygų?

    Literatūra / 2007-10-08 / Ričardas Š.

    Knygų skaitymas visais laikais buvo ir bus įdomus, savotiškas užsiėmimas, tačiau kodėl kai kurie iš mūsų, tame tarpe, ir aš…

    Skaityti daugiau iki 1min. skaitinys

Rašykite komentarą

Komentarai

  • Blogorama #216 : nežinau.lt
    9 spalio, 2007 / 20:56
    Atsakyti

    […] TV žiūri žvejai, DJai su bloga tartimi, pirmasis Teo vartotojų tipas (ir aš jam priklausau), laiko stokos aukos, nematomas bagažas (užjaučiu, ir mano), nejautrus meilei miestas ir vokiškai patobulintas […]