Visvaldas Legkauskas: knyga Socialinė psichologija

Psichologija man asmeniškai labai įdomus mokslas, kuris suteikia daugybę neįkainojamų žinių apie žmogų, jo mąstymą ir poelgius. Mano anksčiau perskaitytų knygų apžvalgas taip pat rasite šiame tinklaraštyje. Tačiau kitas nemažiau įdomus mokslas sociologiją, todėl stengiuosi gilinti žinias ir čia – šiuo atveju perskaitęs Visvaldo Legkausko knygą apie socialinę psichologija bei jos subtilybes.

Tiesa ta, kad nuolat gyvename kitų žmonių apsuptyje, todėl kiekvieną dieną susiduriame su įvairių grupių atstovais, patiriame tam tikrų malonumų ir problemų. Apie visa tai rašo knygos autorius pateikdamas gyvenimiškus pavyzdžius, daug paaiškinimų. Knygoje rasite svarbiausias tema:

  • Žmonių tarpusavio santykių supratimo principai – labai įdomūs paaiškinimai apie žmonių mėgstamus posakius, kad gyvenimas, kaip teatras, kaip filmas ir pan. Šioje knygoje aprašomi paaiškinimai, kodėl taip žmonės sako bei kokios jų susiformavusios nuostatos – pagal tai galime juost net charakterizuoti. Taip pat aptariama socialinės psichologijos tyrimų specifika, kur kalbama apie tyrimų nešališkumo svarbą, tam tikrų rezultatų objektyvumo problemas ir pan. Didžioji dalis informacijos panaši į skaitytą apie psichologų atliekamus tyrimus.
  • Žmogaus socialumo prielaidos – aiškinama sąmonės, savimonės, motyvacijos ir kitų panašių dalykų įtaka žmogaus bendravimui, jo buvimui apsuptam kitų grupių ir visuomenės narių. Taip pat aptariama emocijų įtaka, kalbinis ir nekalbinis (kūno kalba) bendravimas, paaiškinama, kaip mes išmokstame socialinio elgesio. Autorius patvirtina, kad agresyvaus elgesio išmokstame jį stebėdami, todėl televizoriaus, kompiuterinių žaidimų įtaka turi daug reikšmės mums.
  • Socialinio pažinimo dalyje kalbama apie tai, kaip mes suvokiame kitus žmones, kokios būna mūsų nuostatos apie juos, kitus gyvenimiškus dalykus bei kaip jos kinta ir formuojasi. Pateikiami paaiškinimai apie savo ir kitų žmonių elgesio priežastis, įvaizdžio įtaką kitų žmonių įvertinimui gauti. Įdomus faktas, kad visada save vertiname geriau nei kitus, nes mes juk visada žinoma apie save daugiau nei kiti, todėl kitam neatlikus užduoties esame iškart jį linkę kaltinti tinginiavimu, nors pateisinimų sau nesunkiai surasime.
  • Bene įdomiausia man dalis buvo socialinės įtakos, kurioje aptariami pagrindiniai įtikinėjimo principai bei jo formos. Čia aptariamas nuostatų formavimas bei jų keitimas formuojant žmogaus elgesį. Taip pat kalbama apie manipuliaciją, pateikiama jos pavyzdžių, kaip ja naudotis ir kodėl vis dėlto jos nereiktų naudoti kasdieniniame gyvenime.
  • Kita tema – socialinė sąveika. Joje aptariami svarbiausi konkurencijos bruožai, jos trūkumai. konkurencija apskritai kiekvienam žmogui yra neigiamas dalykas, todėl jos iš vienos pusės reiktų vengti, nes skatina nerimą, kitas psichologines problemas. Taip pat aptariamas meilės svarbos klusimas, patrauklumo aspektai bei agresija. Dar kartą patvirtinami faktai apie įvairių išorinių subjektų įtaką mums, kodėl kai kurie žmonės tampa agresyviais, kodėl kitų net tampa toks gyvenimo būdas.
  • Paskutinė dalis kalba apie žmones grupėse. Iš vienos pusės buvo įdomu skaityti apie tai, kodėl kartais dirbdami grupėje žmonės atlieka mažiau darbų nei individualiai ir kada galima to išvengti. Produktyvumo klausimas grupėse nagrinėjamas labai plačiai. Čia taip pat nurodoma, kad lyderiu iš esmės gali tapti bet koks vienos grupės mėgstamas žmogus, nurodomos jam būtinos savybes, tačiau primenama, kad lyderio asmenybės nėra – ji kiekvienoje grupėje skiriasi. Be lyderio aprašymo, pateikiami įdomūs faktai apie tai, kodėl žmonės mėgsta sukelti masines riaušes bei panašius įvykius. Kalbama ir apie tarpgrupinius santykius

Knyga nesunkiai suprantama paprastam skaitytojui, nes čia vengiama labai mokslinės kalboms, visos sąvokos naudojamos knygoje aprašytos pabaigoje esančiame žodynėlyje. Knyga, kaip suprantu, skiriama daugiausia socialinių studijų mokiniams (studentams), kuriems reikalingos ne tik teorinės, bet ir praktinės žinios apie socialinę psichologiją.

Po kiekvienos dalies rasite trumpą visos jos santrauką bei nuorodas į papildomą literatūrą. Iš tiesų man papildomos literatūros nuorodos labai patiko, nes gali ne tik gauti apibendrintą informaciją, bet ir pasigilinti daugiau į vieną ar kitą labiau patikusią temą savarankiškai.

Pats knygos autorius baigė socialinės psichologijos studijas Anglijos Kembridžo universitete, o grįžęs į Lietuva baigė doktorantūros studijas ir apgynė  disertaciją. Šiuo metu atlieka žmonių tarpusavio santykių mokslinius tyrimus, dėsto Vytauto Didžiojo universitete.

Nuoroda knygai įsigyti iš ManoKnyga.lt

Rašykite komentarą

Komentarai

  • Apie internetines parduotuves | Ričardas Šmaižys
    rugsėjo 21st, 2010 / 07:05
    Atsakyti

    […] Šiaip likau patenkintas savo pirkiniu apie kurį jau taip rašiau šiame tinklaraštyje. […]

  • Kristina
    lapkričio 2nd, 2010 / 16:43
    Atsakyti

    Labai idomi knyga. Dziaugiuosi,kad ja nusipirkau ir perskaiciau.Tikrai verta demesio knyga.

Tęsdami naršymą sutinkate su slapukų (angl. cookies) naudojimu. daugiau...

Slapukai (angl. cookies) naudojami sukurti patrauklią ir patogią vartotojo sąsają ir užtrikina geriausią naršymą. Spausdami "Sutinku" sutinkate su slapukų naudojimu šioje svetainėje.

Užverti